ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 09:37

Her mağazaya bir banka temsilcisi

Her mağazaya bir banka temsilcisi

Elektronik üründeki taksit sınırlamalarına çözüm yine bankalar oldu.


Başta cep telefonları olmak üzere elektronik eşyadaki taksit üst sınırını 9 ay olarak belirleyen yasa taslağı geçen hafta sonunda yürürlüğe girdi.

DİLEYENE İHTİYAÇ KREDİSİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kredi kartı alışverişlerinde taksite sınırlamasına teknoloji mağazaları çözümü yine bankalarda buldu. Akşam'ın haberine göre, bankalar ve tüketici finansman şirketleri ile görüşmeye başlayan teknoloji firmaları vatandaşa mağazalarında anlaştıkları şirketler aracılığı ile ihtiyaç ve tüketici kredisi imkanı sunacak. Böylece vatandaş alacağı ürünü mağazadan nakit olarak alırken bankaya ya da tüketici finansman şirketine borçlanacak. Mağazalarında bu tip bir uygulamayı sunan diğer bir isim ise Vatan Bilgisayar'ın Genel Müdürü Hasan Vatan, "Biz mağazalarda bu uygulama üzerinden devam edeceğiz. Zaten anlaşmış olduğumuz bir banka var. Onunla devam edeceğiz.

VATANDAŞA YARAR

Hem vatandaşı mağdur etmeyeceğiz hem de satışlarımızı çok olumsuz etkilememesini sağlamış olacağız" dedi.

TOPLAM SATIŞIN YÜZDE 65’İ TAKSİTLİ

Tüketiciye kredi sağlamanın bir kredi kartı kolaylığı sunmadığını ancak bir alternatif olduğuna değinen Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, "Riskleri paylaşmak gerekiyor bankalarla" dedi. toplam satışlarının yüzde 35'inin nakit yüzde 65'inin kredi kartına taksitli satış olduğunu söyleyen Bayraktar, "1 Şubat ile yeni bir dünya var önümüzde. Tüketici kredisi ile satış seçeneklerden biri. Çok yönlü çalışmalarımız var" dedi.

ÖNCEDEN DE BENZER UYGULAMALAR VARDI

Böyle bir çalışmayı mağazalarında başlatmak için görüşme yaptığını AKŞAM'a açıklayan Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, "Daha öncede zaman zaman böyle uygulamalar yaptık. Şimdi tam sürekli olması için tüketici finansman şirketleri ve çeşitli bankalar ile görüşürüyoruz" diye konuştu...

OCAKTA SATIŞ YÜZDE 50 ARTTI

Sınırlama geleceğinin açıklandığı günden itibaren elini çabuk tutan tüketici satışları patlattı. Ocakta beklenenin 2 katından fazla satış yaptıklarını açıklayan Hasan Vatan, "Vatandaş satın alma sürecini hızlandırdı ve normalin yüzde 50 üzerinde satış yaptık bu ay" dedi.

14 ŞUBAT'TA ETKİYİ HİSSEDİRİZ

Tüketicinin talebi öne çekerek istedikleri ürünleri Şubat öncesinde aldığını söyleyen Arıif Bayraktar şunları söyledi: Şubat ayı satışlarını aratmayacak satışlar yaptık. Taksit sınırlaması sonraki gerçek satış rakamları Sevgililer Günü’nden sonra belli olur.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER