ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 00:21

''Hem bölgesinde hem de küresel ölçekte aktif ülke haline geliyor"


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin, 2023 hedefini yatırımlarla gerçekleştireceğini bildirerek, ''Kamu ve özel sektör yatırımları, yurt içi ve dışardan cezbedilen yatırımlarla gerçekleştireceğiz'' dedi.
     Bakan Yılmaz, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) heyetini Bakanlık toplantı salonunda kabul etti.
     YASED'in yeni yönetim kuruluna başarı dilediğinde bulunan Yılmaz, Türkiye'nin 2023 hedefini yatırımlarla gerçekleştireceğini söyledi. Yılmaz, ''Kamu ve özel sektör yatırımları, yurt içi ve dışardan cezbedilen yatırımlarla gerçekleştireceğiz'' dedi.
     Türkiye'nin kalkınmış ülke haline gelmesinin en kestirme tarifinin nitelikli insanların ve nitelikli sermayenin cezbedilmesi olduğunu dile getiren Yılmaz, ''Sizin yaptığınız çalışmalar bizim genel kalkınma perspektifimizle birebir uyumlu'' dedi.
     Bakan Yılmaz, Türkiye'nin geçmişte transit ülke görünümündeyken, giderek hedef ülke haline geldiğini belirterek, ''Hem bölgesinde hem de küresel ölçekte aktif ülke haline geliyor. Bunu uluslararası siyasette de görüyoruz, şirketler dünyasında da. Geçmişte yeterince doğrudan sermaye çekemedik. 10 yıl öncesine kadar bakıldığında Türkiye'nin uluslararası sermaye stoku 19 milyar dolarmış 2000 yılında, 2010'da bu 181 milyar dolara yükseldi. Bu ciddi artış ama yeterli değil, daha da üst seviyelere çıkması gerekiyor'' diye konuştu.
     Küresel düzeyde krizin etkisiyle üretim üssünün gelişmekte olan ülkelere kaydığını vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin de yükselen ekonomilerden biri olduğunu söyledi.
     Yılmaz, Türkiye'nin gelişmekte olan ve yükselen ekonomiler arasında konumunu ortaya koyduğunu ifade etti.
     YASED Başkanı Serpil Timuray ise 32. YASED Genel Kurulu'nda seçilen yönetim kurulu olarak ziyarette bulunduklarını belirterek, ''Ziyaretimizin amacı YASED'in 2 senelik programına dair sizin görüşlerinizi almak istiyoruz. Önemli tavsiyeleriniz ve katkılarınızla YASED'in çalışma programını geliştirmek istiyoruz'' diye konuştu.
     YASED hakkında bilgi veren Timuray, vizyonlarını, Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine somut katkı sağlamak üzere uluslararası yatırımların sürdürülebilir büyümesi, daha fazla uluslararası yatırımın Türkiye'ye gelmesi hususunda öncü rol alan sivil toplum kuruluşu olmak istediklerini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER