ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:41

"Helal belgesi kaçınılmaz oldu"

"Helal belgesi kaçınılmaz oldu"


Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, helal belge alma konusunda geciken işletmelerin bunun bedelini ticari gelirlerindeki azalma olarak ödeyeceklerini belirtti. Şentürk, "Ortadoğu pazarında yer almak için helal belge kaçınılmaz oldu.” dedi.

        Kayseri Şeker Fabrikası'na 'TSE Helal Gıda Uygunluk Belgesi' verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene TSE Başkanı Hulusi Şentürk de katıldı. Törende konuşan Şentürk, Kayseri Şeker Fabrikası'nı helal gıda belgesi almasından dolayı kutladı.

        Şentürk, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de helal belgeye karşı sessiz bir duruş var. 'Ne oluyor' diye bir bakma ve izleme süreci var. İzleyenler kaybettiğinin farkında değil. Gecikenler bunun bedelini ticari gelirlerindeki azalma ile ödeyecekler. Gerek ülkemizde gerekse dünyada kamuoyu aldıkları ürünlerin, gıdaların hijyenik ve dini usulleriyle ilgili bilgi sahibi olmak istiyor. Özellikle tarım bakanlığımızın başlattığı çalışma ile insanlar ürünlerin içindeki maddeleri ve bunların zararı olup olmadığını sorguluyor, öğreniyor. Artık insanlar ne yediğini bilmek istiyor. Bu talep artıyor. Bu nedenle helal belgelere talep artıyor. Sucuk üretiyorsanız, bu üretimde kullandığınız ürünlerin bile hepsi helal gıda sertifikalı olması gerekiyor. Şeker kullanan üreticilerin ilk tercihi helal belgesi oluyor. Helal belgelendirme kurumlarımızın, işletmelerimizin büyümesi için önemlidir.”

        Ortadoğu pazarında yer almak için helal belge kaçınılmaz olduğu uyarısında bulunan Şentürk, “TSE olarak biz belgelendirme yapıyoruz. 160 belge verildi. Ciddi talepler var. Artmaya devam ediyor. İnsanlarımıza temiz, hijyenik ve sağlıklı gıdaların ulaşması, yine gıdaların dini anlamda sakıncalı olmadığını göstermek adına bu bölge önemlidir.” diye konuştu.

        Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise helal belge almanın faydalarını gördüklerini ifade ederek, geçmişte bazı sorunlarla karşılaşan firmaların, artık birçok gıda üretimi yapan işletmelerin kendilerini tercih etmesiyle aştıklarını ifade etti.

        Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü de Kayseri Şeker Fabrikası'nın artık ürettiği ürünler için helal belgesi aldığını ve bunun önemli bir başarı olduğunu söyledi.

        Konuşmaların ardından Şentürk, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay'a 'Helal Gıda Uygunluk Belgesi'ni verdi. Törene, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Ticaret Odası Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü ve davetliler de katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER