ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:13

“Hedefler için yüzde 8 büyümeliyiz”

“Hedefler için yüzde 8 büyümeliyiz”


 Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, Türkiye'nin 50 yıldır orta gelir tuzağı içerisinde olduğunu söyledi. Hükümetin 2023 hedefinde yüzde 6,5 büyüme olduğuna dikkat çeken Onatça, “Bizim yaptığımız hesaplamalara göre, Türkiye'nin yüzde 8 büyümesi lazım ki 2023 vizyonunu yakalayabilelim." dedi.

TÜRKONFED, 2012 yılında Türkiye’nin büyüme performansıyla ilgili bir sorun olarak gösterilen 'Orta Gelir Tuzağı' riskinin değerlendirmesini yapan 'Orta Gelir Tuzağı’ndan Çıkış: Hangi Türkiye?' isimli bir rapor yayınladı. Rapora göre, Türkiye’de belirli bir gelir seviyesinde sıkışıp kalan 'Orta Gelir Tuzağı' riskinde olan 40 şehir, yoksulluk düzeyinde olan 'Orta-Düşük Gelir Grubu'nda 27 şehir, dünyanın en büyük ekonomileriyle yarışan sanayileşmiş ve gelişmiş 'Orta Gelir Tuzağı' riski olmayan 14 şehir bulunduğu belirlendi. Raporun, önümüzdeki haziran ayında kamuoyu ile paylaşılacak ikinci cildi için TÜRKONFED tarafından 'Değerlendirme Çalıştayları' düzenleniyor. Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu (MAKSİFED) bünyesinde, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Evi'nde Orta Gelir Tuzağı’na ilişkin çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştayda, rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Türkiye’nin gelir düzeyine ilişkin adeta MR'ını (emar) çektiklerini dile getirdi. Rapor bitmeye yakın bir süreçte 3 farklı Türkiye tablosuyla karşılaştıklarını anlatan Onatça, şunları kaydetti: “3 farklı Türkiye’nin bir tanesi, orta gelir tuzağı riski olmayan, içinde 14 il ve 4 bölgeyi barındıran Bursa’nın da olduğu bir bölge. 40 ilimiz var ki bunların içinde Antalya, Mersin, Kayseri, Adana’nın da olduğu 40 il. Bunlar da orta gelir tuzağı ile karşı karşıya. Bir il milli gelir hasılası 16 bin dolar, 40 ilde 8 bin 500 dolar seviyesinde. 27 il var ki bırakın orta gelir tuzağını yoksulluk tuzağı riski ile karşı karşıya illerimiz var. Bunlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Diyarbakır ve Mersin’de aynı çalışmayı yaptık. 3’üncüsünü Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Haziran ayında rapor sonuçlarını Elazığ’da açıklayacağız. Bazı bölgeler için rapor şekillenmeye başladı.”

Güneydoğu’da 27 ilin olduğu yoksulluk tuzağında, geçimlik tarım ekonomisinden endüstriyel ekonomiye geçiş olması gerektiğine vurgu yapan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, “Bunun içinde de devlet katkılarının olması lazım. Teşvik Yasası uygulanmaya başladı. Bugünkü koşullarda barış süreci ve konuşulan süreç ile ilgili umut ediyoruz ki süreçle yatırımlar daha çok gidecektir. Yoksulluk tuzağındaki illerin birçoğu orta gelir tuzağına yaklaşacaklardır. Aynı gömleği herkese giydirmeniz mümkün değil. Her bölgeye ayrı çalışma yapmak lazım. Örneğin Bursa'ya tarımsal ekonomiye endüstriyel ekonomiye geçin diyemezsiniz. Bursa’ya biraz daha katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesini tavsiye edeceğiz. Bunlar çalıştay sonrası belli olacak. Bunlar sadece ip uçları. Sizlerin de basının köşe yazarları akademisyen iktisatçıların da katkıları alınarak, bir reçete çıkarılır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Onatça, Türkiye'nin 50 yıldır orta gelir tuzağı içerisinde olduğunu öne sürdü. Türkiye’nin 50 yıldır aynı yerde durduğunu savunan Onatça, şöyle devam etti: “Türkiye, maalesef 50 yıl orta gelir tuzağında kalmış. Onun için en fazla kalanlardan bir tanesidir. 17 yılda, Güney Kore çıkmış. Diğerleri 19 yılda çıkmış. Biz 50 yıl sıkışıp kalmışız. Onun için eğer hükümetimizin belirlediği 2023 vizyonu ile ilgili belirlediğimiz çalışma yapılabilirse inşallah çıkabiliriz. Hükümet tarafından yüzde 6,5 büyümeden bahsediliyor. Bu yıl 4, seneye 5 büyüme oranı açıklanıyor ama bizim yaptığımız hesaplamalara göre, Türkiye’nin yüzde 8 büyümesi lazım ki 2023 vizyonunu yakalayabilelim. Dünyanın her tarafından gelişmişlik farklılıkları vardır. Ama bizim burada biraz farklı. En alt ile üst arasında 5 kat fark var. Biz Türkiye’nin dinamiklerine güveniyoruz, onun için bu çalışmaları yapıyoruz.”

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney de sanayide üretimin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Çalıştayda, ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış: Hangi Türkiye?’ konulu bir sunum yapan İzmir Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan da raporun önümüzdeki Haziran ayında açıklanacağını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER