ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 13:36

Hedefimiz ay sonuna kadar rakamın netleşmesi

Hedefimiz ay sonuna kadar rakamın netleşmesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Gazprom yetkilileri yarın veya bir sonraki gün Türkiye'ye gelecek. Bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması" dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rus doğalgazına yönelik indirim görüşmelerine ilişkin, "Gazprom yetkilileri yarın veya bir sonraki gün Türkiye'ye gelecek... Bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması" dedi.

Yıldız, 2016'da Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak "23. Dünya Enerji Kongresi’nin Protokol İmza Töreni''nin ardından Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-Jose Nadeau ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Rusya'dan alınan doğalgazda indirim yapılmasına yönelik son durumun sorulması üzerine Yıldız, görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Gazprom yetkililerinin yarın veya sonraki gün Türkiye'ye geleceğini bildiren Yıldız, "Bununla alakalı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli bir mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Eğer farklı bir nokta oluşmazsa, bizim hedefimiz bu ay sonuna kadar artık bu rakamın netleşmiş olması. 2015 yılındaki alacağımız indirimin netleşmiş olarak bu şekliyle gaz alımlarına devam edeceğimizi söylemem lazım. Çünkü miktar, bir önceki yıldan daha az olmayacak, daha fazla doğalgaz almış olacağız hava şartlarına bağlı olarak" diye konuştu.

Yasadışı telefon dinlemelerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Yıldız, Türkiye'nin bu konuları mutlaka aşması gerektiğini dile getirdi. Yıldız, "Bu kadar açık, bu kadar şeffaf davranıyor olmamıza rağmen sürekli dinlenme ihtiyacının karşı taraftan hissedildiğini ne yazık ki görüyoruz" ifadesini kullandı. 

Her gün geçmişe dönük yeni dinleme kararlarının ortaya çıktığını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu çok kötü bir şey. Benim kesintisiz 4,5 yılı geçti. Ama her geçen gün 'kayıt bulundu' diye arkadaşlarım bilgi veriyorlar. Ben bunu hem yetişme tarzı hem devletimizin şu anda içinde bulunduğu yapı olarak hem de geleneklerimiz olarak son derece yanlış ve çarpıcı buluyorum. Biz hükümet olarak, ne varsa şeffaf olarak paylaşan ve gücünü de bu şeffaflıktan alan bir yapıdan geliyoruz. Bu kadar iletişimin güçlü olduğu bir dünyada herhangi bir şey zaten gizli kalmaz. Bunların bir tecessüs merakıyla beraber araştırılıyor olmasını çok ama çok yanlış buluyorum. Bu ikinci bir devlet yapılanması tarzındaki olacak bir şekildi. Bununla alakalı tedbirler her geçen gün daha da artırılarak alınıyor."

"67-70 dolarlar Türkiye'nin işine gelen fiyatlardır"

Ham petrol fiyatlarındaki gerilemeye ilişkin sorular üzerine Yıldız, bir toplantıya girildiğinde çıkana kadar fiyatların değiştiğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansının, 2 yıl önce petrol fiyatlarının 140 dolarların üzerinde seyredeceğini tahmin ettiğini dile getiren Yıldız, neyin nasıl olacağını önceden öngörmenin doğru sonuçlar doğurmayabildiğini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:

"Gerçekçi davranmamız lazım. Ham petrolün 43 dolarlara kadar düşmesi halinde petrolle alakalı yatırımlar durur. Belli bir seviyenin üzerinde üretimde olanlar üretimini durdururlar. Bu, sonuçta tüketicileri arz güvenliğiyle alakalı problemle karşı karşıya getirir. Bu sefer de arzın azlığından fiyatlar yükselir. Tüketicilerin üreticileri, üreticilerin de tüketicileri bir nevi koruma altına alması lazım. Biz tüketici ülkeyiz ama ben resmi daha büyük gördüğümü düşündüğüm için bunları söylüyorum. Bizler fiyatı ne kadar düşük olursa o kadar daha hızlı vatandaşımıza yansıyacağını biliyoruz ama bunun sürdürülebilir olması bütün anlattıklarım kadar önemli. 3 aylığına fiyatın düşüp sonraki 13 ayda 1,5-2 katına çıkıyor olması bizim çok tercih ettiğimiz bir şey değil. Sürdürülebilir bir fiyatla herkesin önünü görebileceğin bir yapı bütün kesimler tarafından tercih edilir. 67-70 dolarlar Türkiye'nin işine gelen fiyatlardır ve bunlar petrol ürünleri kullanan vatandaşlarımıza günlük olarak yansıyor. Son 5,5 ayda 6 milyar dolara yakın rakam vatandaşlarımıza indirim olarak yansımıştır. Önümüzdeki günlerde bunun bir müddet daha devam edeceğini görüyoruz."

Güney Akım ve AB ülkeleriyle ilişkiler 

Yıldız, Avrupu Birliği (AB) ülkelerinden Güney Akım'ın iptal edilmesine yönelik gelen tepki ve değerlendirmelere ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Bu tür değerlendirme ve gelişmeler Türkiye'nin güçlü yapısı ve coğrafyasıyla beraber herhangi bir Batı ülkesiyle ilişkisini aksatmaz. Çünkü biz birini tercih ettiğimizde diğerinden vazgeçen bir ülke değiliz" dedi.

Türkiye ve Rusya'nın birbiri için önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in açıklamalarının tarafının Rusya ve AB olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, Güney Akım'la ilgili Trakya'da geliştirilebilecek bir proje olup olmadığı ile ilgilendiğini ve bu konuda iyi niyet anlaşması imzalandığını belirten Yıldız, "Türkiye'nin ortağı olduğu proje TANAP'tır. Güney Akım'ın şu anda ortağı değiliz ama Güney Akım'ın ortakları Avrupalı ülkelerdir. Almanya, Kuzey Akım'dan 55 milyar metreküplük Rusya doğalgazını ülkesine aktarmaktadır. Bu boru hattı işliyor. AB’nin başta kendisine anlatması gereken bir konuyu farklı yerlerle paylaşıyor olmasını açıkçası düşündürücü bulurum. Kendi aralarında oturup konuşacaklar bugün bir toplantı var. Bu problem Türkiye'nin problemi değildir, AB'nin problemidir. Biz AB ile alakalı geliştirilecek her projede her ne kadar enerji başlığını siyasi gerekçelerle açmamış olsalar da olumlu ve pozitif durumumuzu sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Daha pahalı gaz almak isterlerse onun yolu da açık"

İsrail'in, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının nakli konusunda Türkiye'yi devre dışı bırakmaya yönelik planları olduğunun kamuoyuna yansıdığına yönelik soru üzerine Yıldız, Yunanistan ziyaretinde bu tür konuları görüştüklerini söyledi.

Yıldız, "Dünyanın daha ucuz doğalgaz almaya çalıştığı bir ortamda eğer AB daha pahalı gaz tedarik etmek istiyorsa bu projelerin yanında daha farklı projelerde geliştirilebilir. Daha uygun fiyatlarla doğalgaz alacaklarını düşündüğümüz için bu projeleri konuştuk. Bugün seven sevmeyen bilen bilmeyen herkes takdir eder ki Doğu Akdeniz'deki herhangi bir doğalgaz rezervinin Avrupa pazarlarına ulaştırılmasıyla alakalı en fizibıl yol Türkiye'den geçmektedir. Daha pahalı gaz almak isterlerse onun yolu da açık" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER