ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 15:47

Hedef tutturulacak

Hedef tutturulacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Ekim 2014 bütçe sonuçlarını değerlendirdi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Ekim 2014 bütçe sonuçlarına ilişkin yapıtığı değerlendirmede, yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmelerinin, yıl sonu için öngördükleri revize bütçe açığının yüzde 61’ine denk geldiğini belirten Şimşek, yıl sonu bütçe açığı hedefinin rahat bir şekilde yakalanacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Ekim 2014 bütçe sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Şimşek’in yazılı olarak yaptığı değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: "Merkezi yönetim bütçesi 2014 yılı Ekim ayında 3 milyar TL, Ocak-Ekim döneminde ise 14,9 milyar TL açık vermiştir.

Hatırlanacak olursa 2015-2017 Orta Vadeli Programında yıl sonu için öngördüğümüz bütçe açığını 8,8 milyar TL azaltarak 24,4 milyar TL’ye indirmiştik. Bu çerçevede yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmeleri 2014 yıl sonu için öngördüğümüz revize bütçe açığının yüzde 61’ine denk gelmektedir. Bu da yıl sonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir.

Küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen bütçe açığı hedefinde gösterdiğimiz bu performans global ölçekte yadsınamayacak bir başarıdır."
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER