ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 14:34

Hazırgiyim Birliği Başçı'yla aynı fikirde değil

Hazırgiyim Birliği Başçıyla aynı fikirde değil


İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, ''Krediler KOBİ'lere kullandırılmalı döviz sepeti enflasyona karşı korunmalı'' dedi.
    
Tanrıverdi, açıklamasında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarına katıldıkları ancak farklı düşündükleri noktalar da olduğunu kaydetti.
    
Türkiye'nin yüzde 4 olarak öngörülen 2013 büyüme hedefinin üretim, istihdam ve ihracat açısından değerlendirildiğinde daha yukarılarda bir noktada olması gerektiğini belirterek, şunları ifade etti:
    
''MB Başkanı'nın yüzde 15'lik kredi artış kararını destekliyoruz. Ancak kullandırılacak kredilerin, tüketicilerin veya büyük projelerin finansmanından öte, Türkiye ekonomisinin yüzde 90'ından fazlasını oluşturan KOBİ'lere yönelik olması, onların işletme ve yatırım finansmanında kullandırılması gerekiyor. Mevcut firmalarının ayakta kalması ve yeni yatırımların hayata geçirilebilmesi için kredilerin KOBİ ağırlıklı olmasını son derece önemsiyoruz.
    
Döviz kurları üzerine yapılan çalışmalarda, bugüne kadar pek de göz önünde bulundurulmayan enflasyon farkı mutlaka dikkate alınmalı. Merkez Bankası'nın, elindeki enstrümanları kullanarak, döviz sepetini enflasyon karşısında koruma altına alması, global rakipler karşısında fiyat tutturma sıkıntısı yaşayan ihracatçı açısından büyük önem taşıyor.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER