ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:37

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe ihracat sevinci


Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Ege Bölgesi'nde ihracat ve istihdamın lokomotifi konumundaki hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatının mayıs ayı sonunda 1,2 milyar doları geçtiğini bildirdi.
Kızılgüneşler, yaptığı yazılı açıklamada, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin, 01 Haziran 2012 - 31 Mayıs 2013 döneminde, bir önceki döneme göre ihracatını yüzde 7 oranında arttırarak 1 milyar 127 milyon dolardan, 1 milyar 206 milyon dolara çıkardığını belirtti.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe 1,2 milyar dolar ihracat sınırını geçme mutluluğunun yaşandığını ifade eden Kızılgüneşler, "Denizli'den yapılan ihracat da dikkate alındığında, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Ege Bölgesi'nin en büyük ihracatçı sektörü konumuna yükselmiş bulunuyor" açıklamasında bulundu.
Kızılgüneşler, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği moda tasarım yarışmaları, ticaret heyeti ve alım heyeti organizasyonlarının ihracatın artmasına büyük katkı sağladığını ifade etti.
Kızılgüneşler, şunları kaydetti:
"Ege Bölgesi Türkiye genelinde en yüksek katma değerli hazır giyim ürünleri ihracatı gerçekleştiriyor. Son bir yılda yaptığımız ihracatın yüzde 87'lik dilimi Avrupa Birliği ülkelerine yapıldı. Son bir yıllık dönemde, Ege Bölgesinden yapılan hazır giyim ihracatında Almanya 292 milyon 539 bin dolarlık tutarla ilk sırada yer alırken, ikinci sırayı 220 milyon 427 bin dolarlık dış satımla İspanya aldı. Üçüncü sırada ise 120 milyon 553 bin dolarla İngiltere bulunuyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER