ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:32

Hazine, Şubat ayı ihalelerini tamamladı


Hazine, bugün 2 yıl ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu ve 5 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvillerin ihraçlarını yaparak Şubat ayı ihale takvimini tamamladı.

Bugün gerçekleştirdiği 3 ihaleyle Hazine 5,7 milyar lira borçlandı. Analistler, Hazine son iki haftada gerçekleştirmiş olduğu ihalelerle Şubat ayı borçlanmasını tamamladığını ve iç borç çevirme oranının yüzde 87,5 ile beklentiler dahilinde oluştuğunu ifade ediyor.

Analistler, Hazine'nin zorlu şubat ayı programını öngördüğü şekilde borçlanarak ancak artan maliyetle birlikte tamamladığını ifade ederken, gözlerin gelecek hafta gerçekleştirilecek olan mart ayı borçlanmasında olacağını kaydediyor.
Burgan Yatırım Başekonomist Haluk Bürümcekçi konuya ilişkin değerlendirmesinde, Hazine'nin bugün gerçekleştirdiği 3 ayrı ihale, dün yapılan 2 ihale ve geçen hafta yapılan 1 ihale ile şubat ayı borçlanma programını tamamladığını belirtti.
İhalelerde piyasadan gerçekleştirilen borçlanmanın 9,4 milyar lira, toplam borçlanmanın ise (kira sertifikası ihracı dahil) 13,8 milyar lira olduğunu ifade eden Bürümcekçi, piyasadan borçlanma miktarının programlanan 9,6 milyar liranın hafif altında, kamuya satışların ise 3 milyar lira ile programlanan 2,6 milyar liranın üzerinde gerçekleştiği bilgisini verdi.
Şubat ayında Hazine'nin toplam iç borç geri ödemesinin 15,5 milyar lira ve piyasaya yapılan itfa kısmının ise 13,3 milyar lira düzeyinde olduğunu söyleyen Bürümcekçi, böylece piyasa borç yenileme oranının yüzde 71 düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.

Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"İhalelerin en önemli olanları; yeni gösterge tahvil ihracı (24 Şubat 2016 vadeli) ve 10 yıllık tahvil ihracıydı. İhalelerde ortalama bileşik faiz yüzde 11,18 ve yüzde 10,61 ile önceki benzer vadedeki ihalelere göre belirgin yükseliş kaydederken, ihale öncesi beklentilere paraleldi. Sonuç olarak, Hazine zorlu şubat ayını programına uyumlu borçlanma ancak artan maliyetle birlikte tamamladı.
Buna karşılık, mart ayının ilk haftasında (gelecek hafta) yine beş ihale birden olması ve aynı hafta 16,6 milyar lira itfa gerçekleşecek olması, ihale sonrası faizlerde gerileme görülmesinin önündeki en önemli engel olarak durmaktadır. Ayrıca, artan siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası'nın gecelik faizlerin yüksek seyrine yol açan para politikası uygulaması da faizlerde düşüşü sınırlayan diğer etkenler olarak görülebilir."

"2 yıl vadeli tahvilin yüzde 10,5-11,4 aralığında işlem görmesini tahmin ediyoruz"

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti Ali Çakıroğlu ise, bugünkü ihalelerle birlikte Hazine'nin şubat ayı programını tamamlarken, politik tarafta bir kez daha artan kaygılara rağmen ihalelerin görece başarılı geçtiğini kaydetti.
Gelecek hafta yapılacak ihaleler de göz önünde bulundurulduğunda, tahvil faizlerindeki aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kalacağını düşündüklerini aktaran Çakıroğlu, "Bu bağlamda 2 yıl vadeli tahvilin yüzde 10,5-11,4 aralığında işlem görmesini beklerken, 10 yıl vadeli tahvilin yüzde 10,0- 10,7 aralığında hareket edebileceğini tahmin ediyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER