ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 10:27

Hazine ihalelerini kim takip edecek?

Hazine ihalelerini kim takip edecek?

Bugün itibarıyla işleme başlayacak olan yurt içi piyasalarda Hazine'nin düzenleyeceği ihaleler takip edilecek.


Küresel piyasalarda genel olarak haftanın ilk işlem gününde pozitif görünüm etkili olurken, üç günlük tatilin ardından bugün işleme başlayacak olan yurt içi piyasalarda Hazine'nin düzenleyeceği ihaleler takip edilecek.

ABD'de dün veri gündeminin zayıf olmasının da etkisiyle piyasalarda yatay bir seyir izlenirken, genel olarak pozitif görünümün korunmaya çalışıldığı görüldü. Geçen haftanın ikinci yarısında yüzde 2,4716'ya kadar gerileyen ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri bu hafta yüzde 2,54 seviyelerinde dengelenirken, hisse senedi piyasalarında ise yükselişler dikkati çekti.

Dow Jones endeksi dün günü yüzde 0,12 yükselişle 16.512 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,38, Nasdaq endeksi yüzde 0,86 değer kazandı. Analistler, geçen hafta genel olarak beklentilerden iyi gelen makroekonomi verilerinin ardından bu hafta çarşamba günü açıklanacak Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının dışında çok önemli bir veri olmadığını belirterek, hisse senedi piyasalarında faizlerin seyrinin belirleyici olacağını kaydediyor.

Avrupa tarafında, Merkez Bankası'nın (ECB) haziran toplantısında para politikasını gevşetme adımı atacağı beklentilerinin artmasından sonra geçen hafta 1,3649'a kadar gerileyen avro/dolar paritesi yeni haftada 1,37'nin hemen üzerinde yatay bir seyir izlerken, hisse senedi piyasaları dün genel olarak yükseliş eğilimindeydi.

Almanya'da DAX endeksi dün yüzde 0,31 değer kazanırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,30 yükseliş, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,16 düşüş kaydetti.

Yurt içi piyasalarda ise dolar/TL'nin perşembe günkü Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz kararı öncesinde 2,10 seviyelerinde yatay bir seyir izlemesi dikkati çekerken, bugün Hazine'nin düzenleyeceği üç ihalenin takip edileceği belirtiliyor.

Hazine, bugün 2 ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu ile 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihracı gerçekleştirecek.
Analistler, BIST 100 endeksinin geçen hafta 77.000 puan seviyelerine yaklaşmasının ardından etkili olan kar satışları ile haftayı 75.000 puanın hemen üzerinde tamamladığını hatırlatarak, teknik olarak 74.500 puan üzerinde kalınması durumunda yeni yükseliş denemelerinin görülebileceğini, ancak 77.000 - 77.500 bölgesinin güçlü direnç konumunda olduğunu kaydediyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER