ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 13:12

Hayvancılık yatırımlarına hibe desteği


Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi (GAP ve DAP) kapsamındaki 25 ilde damızlık sığır yetiştiriciliği için yapılacak yatırımlara hibe desteği uygulanacak. 25 ilde kurulacak öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip inşaat (yeni yatırım) için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı (hayvan alımı) için yüzde 40, sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımına (makine alımı) yüzde 40 hibe verilecek.

GAP ve DAP kapsamındaki illerde kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 28 Ocak’ta alınan karar çerçevesinde, üreticilerin bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık işletmelerinin yeni inşaat yatırımlarına yüzde 30, damızlık gebe düve alımı ile sağım ünitesi veya soğutma tankını kapsayan makine alımlarına yüzde 40 hibe desteği sağlanacak.

Gerçek veya tüzel kişilerce kurulacak işletmeler uygulanacak hibe desteğinden bir kez yararlandırılacak ve yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı her yıl uygulama esasları tebliği ile belirlenecek. Yatırım tutarının üst sınırını aşan kısmı ayni katkı olarak yatırımcı tarafından karşılanacak. Her bir proje sahibi sadece bir projesi için hibe desteğinden yararlanabilecek.

Hibe desteğinden projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımı tamamlanan işletmeler yararlanacak. Yatırımın tamamlanamaması halinde ek süre verilmesinde İl Proje Değerlendirme Komisyonu'nun görüşü doğrultusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili olacak. Desteklemelerden yararlanacak projelerde inşaat yapımı, hayvan alımı ve makine alımı olarak belirlenen üç yatırımda yer alacak. Ancak işletmesinde tebliğde belirtilen şartları taşımak kaydıyla bir veya iki yatırımı bulunduran yatırımcı eksik kalan bir veya iki yatırımı içeren projeyle başvurarak gerçekleştirdiği yatırımın desteğinden yararlanacak.

        Ödemeler, Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek ödemeler için bankaya, destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER