ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 18:20

"Hayat ve Ben ve Kelimeler" belgeselinin galası


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "William Faulkner ve Dostoyevski kendi dünyalarında ne ise Rasim Özdenören de Türk edebiyatı için odur" dedi.
Türk edebiyatı ve düşünce hayatının önemli isimlerinden Rasim Özdenören'in yaşamını ve sanatçı yönünü konu alan "Hayat ve Ben ve Kelimeler" belgeselinin galası TRT Adnan Öztrak Konferans Salonu'nda gerçekleşti.
Eker, gala öncesi yaptığı konuşmada, Rasim Özdenören'in eserleriyle lise yıllarında tanıştığını, üniversite okumak için Ankara'ya geldiğinde de ilk olarak kendisini ziyaret ettiğini ifade etti.
Evrensel değerlere yaslanan ama yerli olan büyük edebiyatçıların çok fazla "popülarite" kazanmadığını belirten Eker, şöyle konuştu:
"Gariptir ki bizde edebiyat hep bir tekelde oldu. İdeolojinin deli gömleği bir çok alanı kuşatırken, bu en çok edebiyatta hissedildi. William Faulkner ve Dostyevski kendi dünyalarında ne ise Rasim Özdenören de Türk edebiyatı için odur. Onun hikayelerinde yerel olan değil, evrensel olan var. İslam medeniyeti tasavvurunun iz düşümleri var. Özdenören'in hikayelerindeki çözümlemeler ve bilinç akımı, edebiyat tarihinde henüz tam olarak anlatılamamış olsa da bu tür belgesellerle daha iyi anlaşılacak."
Özdenören'in sadece bir edebiyat ustası değil, aynı zamanda muharrir ve mütefekkir olduğunu dile getiren Eker, "Edebiyatsız kalmak bir toplumun başına gelebilecek en ağır felaketlerden birisidir. O ve yanındaki güzel adamlar içlerindeki ışık, zihinlerindeki tasavvvur ve gönüllerindeki sıcaklıkla Ankara'nın soğuk, puslu, bürokratik havasını ısıttılar" diye konuştu.
- "Gül yetiştiren adamı bize hatırlatan TRT'ye teşekkürler"
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da "Yedi Uyurlar'ın memleketinden, 'yedi güzel adam'dan 'gül yetiştiren adam'ı bize hatırlattığı için bir kez daha TRT'ye, onun Genel Müdürü İbrahim Şahin'e ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.
Dostları olarak Rasim Özdenören'in kıymetini bildiklerini belirten Yılmaz, yazara iki cihanda da yüz aklığı diledi.
Özdenören'in bir sözüne atıfta bulunan Yılmaz, "Rasim abinin güzel bir sözü vardır. 'Kahramanmaraş'a kast edilerek gidilir' der. Neden? Kahramanmaraş yol üstü değildir. Mutlaka görmek için yoldan ayrılıp öyle gideceksiniz. TRT'de de bizim için öyledir Sayın Genel Müdürüm. Biz de yolun, yolumuzun üstünde değildir, geçerken uğramadık kast ederek, azmederek geldik. Bu kastımızın, azmimizin gerekçesi de Rasim Özdenören'dir. Allah'tan sağlık, huzur dolu uzun ömürler diliyorum ailesiyle birlikte" diye konuştu.
-"Yedi Güzel Adam" ekranlara gelecek
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de yönetmenliğini Zafer Akturan ile Sema Cabbaroğlu'nun üstlendiği belgeselin çekimlerinin 4 ayrı şehirde, 8 bölüm halinde çekildiğini söyledi.
Gurur duyulan bir çalışmayı ortaya çıkardıklarını anlatan Şahin, 16 Şubat'ta belgeselin TRT 1 ekranlarında seyirciyle buluşturulacağını bildirdi.
Özdenören'in sadece Türk edebiyatına katkı sağlamadığını vurgulayan Şahin, "İslam edebiyatında da denemeler konusunda bir ilki yaşattı çünkü uyguladığı kullandığı yöntem diğerlerinden çok daha farklıydı. Biz de başlangıçta eserlerini okumakta zorlanırken sonra gerçekten çok güzel ve kaliteli eserlerinin olduğunu hep beraber gördük" ifadesini kullandı.
"Yedi Güzel Adam" adıyla bir çalışma daha hazırladıklarını kaydeden Şahin, o dizinin de gelecek günlerde yayınlanacağını dile getirdi.
Şahin konuşmasının sonunda, Özdenören'in "Gül Yetiştiren Adam" romanıyla hafızalara kazındığına ve bugün de 14 Şubat Sevgililer Günü olduğuna işaret ederek, Özderören'e, kırmızı gül takdim etti.
Rasim Özdenören ise projenin hem heyecan hem de gurur verici olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER