ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 22:18

Havayı daha az kirleten işletmeler ödüllendirilecek


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri olan karbon salınımının azaltılması amacıyla ‘Yeşil Hava Yolu Projesi'ni hayata geçiriyor. Yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu miktarını bir önceki yıla göre azaltın 3 işletmeye ödül verilecek.

SHGM, atmosferde sera etkisi yapan karbondioksit (CO2) emisyonlarındaki artışın önüne geçilmesi amacıyla başlattığı havaalanlarında karbon salınımının azaltılmasına yönelik uygulanın ardından önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor. Müdürlüğün projenin uygulanmasına ilişkin izin yazısı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından onaylandı.

Yeşil Hava Yolu Projesi kapsamında, Türk Havayolu işletmelerinin tükettikleri yakıt miktarı ve bu tüketim sonucunda oluşan karbondioksit emisyonunun düşürülmesi ve çevre bilinci oluşturulması hedefleniyor. Her yıl sonunda yolcu başı yakıt tüketimini ve buna bağlı olarak karbondioksit emisyon miktarını bir önceki yıla göre en çok azaltan üç işletme SHGM tarafından ödüllendirilecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER