ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 17:43

Havacılık anlaşması yapılan ülke sayısı 140’a ulaştı


Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Orta Afrika ile havacılık anlaşması imzaladı. Orta Afrika Cumhuriyeti ile Sivil Havacılık Anlaşması ile Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısı 45'e yükselirken, dünya genelinde anlaşma yapılan ülke sayısı 140'a ulaştı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla havacılık anlaşmalarına büyük ağırlık veren ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi 192 ülkenin tamamı ile havacılık anlaşması imzalamayı hedefliyor. SHGM'nin özellikle Afrika ülkeleri ile son günlerde imzalandığı anlaşma sayısında büyük bir artış yaşandı. Bu hafta içinde imzalanan Orta Afrika Cumhuriyeti ile Sivil Havacılık Anlaşması ile Türkiye'nin Afrika'da anlaşma yaptığı ülke sayısının 45'e yükseldi. Dünya genelinde anlaşma yapılan ülke sayısı 140'a ulaştığı vurgulandı.

SHGM'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinin ardından, iki ülke arasındaki uçuşların başlatılmasına imkan veren anlaşma imzalandı. 2012'nin Haziran ayında SHGM tarafından İzmir'de gerçekleştirilen 'Türkiye-Afrika Sivil Havacılık Konferansı' esnasında parafe edilen anlaşma doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak mutabakata varıldı.

54 AFRİKA ÜLKESİNDEN 45’İ İLE HAVACILIK ANLAŞMASI YAPILDI

Türkiye adına Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Orta Afrika adına Levi Yakete tarafından imzalanan anlaşmaya göre ülkemizden tayin edilen havayolu işletmeleri Türkiye'deki tüm noktalardan, Bangui ve daha sonra Orta Afrika Cumhuriyeti'nde belirlenecek bir noktaya uçuş gerçekleştirebilecek. Orta Afrika Cumhuriyeti'nden tayin edilen havayolu işletmeleri ise Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki tüm noktalardan İstanbul ve daha sonra ülkemizde belirlenecek bir noktaya haftada toplam on dört (14) frekans tarifeli yolcu seferleri ve kısıtlama olmaksızın tarifeli kargo seferleri düzenleyebilecek.

Ayrıca söz konusu anlaşma ile, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dâhil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de olanak sağlandı. Bu anlaşma ile 54 Afrika ülkesinden 45 tanesi ile anlaşma yapıldı. Afrika'daki uçulacak nokta sayısı 54, frekans sayısı ise 471'e yükseldi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER