ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 12:31

Hastaneler 'çok tehlikeli' iş kolları sınıfına alındı


Son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırı haberleri ile gündemden düşmeyen hastaneler, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulama esaslarını belirleyen iş kolları sınıflamasında 'çok tehlikeli' işletmeler arasına alındı.

        Yeni yılın ilk günlerinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile Türkiye’de tüm işletmeler yeni bir güvenlik şemsiyesi altına girdi. Bu kapsamda insan sağlığı için hizmet üreten işletmeler ve iş kolları da yasa çerçevesine alındı. Özellikle hekimlere yönelik hasta yakını saldırıları ile sık sık gündeme gelen hastaneler de 'çok tehlikeli' işletmeler sınıfına dâhil edildi. Düzenleme çerçevesinde kadın doğum, ruh ve sinir hastalıkları, onkoloji gibi özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetlerinin çok tehlikeli iş kolları arasında yer alacağını vurgulayan Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, “Güvenlik, ambulansla taşıma, laboratuvar faaliyetleri hariç, yataklı hizmet üreten hastaneler çok tehlikeli iş kolu sınıfına giriyor.” dedi.

        Yasanın kamu, vakıf ve özel olmak üzere tüm hastaneleri kapsadığını ifade eden Özkartal, Bursa’da A sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip yeterli uzmanın olmadığını kaydetti. Özkartal, sağlık ve hastane hizmetlerindeki yeni sınıflandırmaların ise şu şekilde işleyeceğini anlattı: "Çok tehlikeli: Kamu-vakıf ya da özel kuruluşlar tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri. Tehlikeli: Yatılı olamayan tıp ve dişçilik ile ilgili, genel hekimlik faaliyetleri, ayaktan bakım faaliyetleri. Az tehlikeli: Tıp doktorları dışında verilen sağlık hizmetleri ve terapiler, yaşlılara ve çocuklara verilen sosyal hizmetler."

        İSG Yasası’nın uygulama esasları itibariyle ağır cezai yaptırımlar da içerdiğini anlatan Özkartal, “Önemli olan proaktif bir anlayışla; kaza ortaya çıkmadan önlemek, bu itibar kaybetmekten, yaşama zarar vermekten daha önemli. Maddi ve manevi kayıpları sıfırlamanın temel şartı, bilmek, uygulamak ve tedbir almaktır.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER