ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 18:45

"Harcama yaparken vergi almak daha kolay"


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'de gelir temin ederken vergi az ödeniyor maalesef. Onun için harcama yaparken vergi almak daha çok tercih ediliyor." dedi. Ergün, Kocaeli 5. Kitap Fuarı'nın açılışı için geldiği şehirde, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Bakan Ergün, gelir temin ederken az vergi ödendiğini, gelir vergisi yoluyla alınamayan vergilerin harcama vergisi yoluyla alındığını kaydetti. Lüks arabaların vergilerinin zaten diğerlerine göre yüksek olduğunu belirterek, "2000 motorun üzerindeki araçların vergisiyle altındakiler farklı; hattâ 3000 motor olduğu zaman daha yüksek, ÖTV yüzde 85'e çıkıyor. Dolayısıyla lüks tüketim yapmaya imkanı olan varsa demek ki çok iyi bir geliri var. Gelir vergisi yoluyla alınamayan vergiler, harcama vergisi yoluyla alınıyor." şeklinde konuştu.

Geçen günlerde dört partinin uzlaşmasıyla gündeme gelen TBMM Üyeliği Kanunu teklifinden CHP, MHP ve BDP'nin son anda imzalarını çekmeleriyle ilgili soruyu da cevaplayan Ergün, "Ben o teklifi takip edemedim. İçinde ne olduğunu bilmiyorum. Yeni bir şey olduğunu zannetmiyorum. Yani değişik yerlerde var olan konular, herhalde tek bir kanunun içinde toplanmıştı. Onlar zaten fiilen vardı. Ona karşı grupların tepkilerinin de şahsen aşırı olduğunu düşünüyorum." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER