ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 12:02

Halkbank’tan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması


Halkbank Yönetim Kurulu, bankanın genel müdürü Süleyman Aslan’ın tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 1 Temmuz 2013 tarihine kadar İran'a yönelik kıymetli maden satışını engelleyen hiç bir yurtiçi veya uluslararası kural, düzenleme veya yasaklama kararı bulunmadığı ifade edilerek, "1 Temmuz 2013'den sonraki işlemler için ise, ABD'nin İran'a kıymetli maden satışına yaptırım kararı alacağının dünya genelinde ilan edilmesi üzerine, 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle işlemlere bankamız tarafından son verilmiştir." denildi.

Banka olarak bütün iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere ilk günden itibaren tam bir şekilde uyulduğu, paydaşlar, iş ortakları ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için bütün tedbirlerin alındığı ifade edilen açıklamada, bankacılık hizmetini sunarken mevcut düzenlemeler ve diğer bütün bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında hiçbir mekanizma, yöntem veya sistemin kullanılmadığını kaydetti. Yapılan bütün dış ticaret işlemleri ve para transferlerinin açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumda olduğunu belirtti.

Açıklamada, bütün iş ve işlemlerinin birçok denetim otoritesince düzenli olarak denetlendiği dile getirilerek, yapılan bu denetimlerde herhangi bir ülke veya firmaya yönelik olarak verilen dış ticarete ilişkin bankacılık hizmetleri nedeniyle bugüne kadar herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmediği, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiç bir ticari işleme taraf olunmadığı, kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilmediği kaydedildi ve şöyle denildi:

"İran ile yapılan ticarete bankamızın sağladığı aracılık hizmeti tamamen yukarıda izah edilen çerçevede gerçekleştirilmiştir. Bu ticari işlemin mahiyeti ülkemizin İran’dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrol bedelleri ile söz konusu ülkeye herhangi bir yaptırıma tabi olmayan mal ve hizmet ihracatının bedellerinin ödenmesinden ibarettir. Daha önce de belirtildiği üzere; bu ödemelerde kullanılan paranın kaynağı, kullanımı ve dış ticaretin tarafları açık, şeffaf ve sistem üzerinde izlenebilir durumdadır.

1 Temmuz 2013 tarihine kadar İran'a yönelik kıymetli maden satışını engelleyen hiç bir yurtiçi veya uluslararası kural, düzenleme veya yasaklama kararı bulunmamaktadır. Bu çerçevede kıymetli maden satmak isteyen firmaların iştigal alanının bu olması halinde ihracat yapmasında belirtilen tarihe kadar engel bir durumdan söz etmek de mümkün değildir. 1 Temmuz 2013'den sonraki işlemler için ise, ABD'nin İran'a kıymetli maden satışına yaptırım kararı alacağının dünya genelinde ilan edilmesi üzerine, 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle işlemlere bankamız tarafından son verilmiştir.

Tüm işlemlerinde olduğu gibi bankamız İran ile yapılan dış ticaret kapsamında istemek ve incelemekle mükellef olduğu tüm evrakları ayrım göstermeksizin müşterilerinden talep etmiş, bunları düzenlemelere uygun bir şekilde kontrol etmiş ve her an denetime hazır olacak şekilde saklamıştır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bankamız bugüne kadar hiç bir şekilde herhangi bir ülkeye doğrudan kıymetli maden satmamış, kıymetli maden almamış ve kıymetli maden transferi yapmamıştır. Bankamız sadece aracılığını üstlendiği ithalatçı firmanın talimatı üzerine Türkiye'de kurulu kıymetli maden ticareti yapan firmalara ihracat satış bedellerini ödemiştir.

Bankamızın ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlemi olmadığı gibi bu işlemler nedeniyle Halkbank’ın tüzel kişiliğine yönelik olarak gerek emniyet gerek yargı tarafından herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmamaktadır.

Bankamızın faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER