ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:28

Halkbank’ın hisse satışından gelir söz konusu

Halkbankın hisse satışından gelir söz konusu


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın yüzde 23,92'lik hissesinin halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini belirterek, "Hisse fiyatı 15,10 lira diye baktığımız zaman 4,5 milyar liralık bir gelir söz konusu." dedi. Halkbank'ın halka arzıyla ilk defa Uzakdoğu'dan Türkiye'ye yatırım çekme imkanı olduğunu kaydeden Şimşek, “Londra'dan yüzde 55, ABD'den yüzde 20, Singapur'dan yüzde 9, Avrupa ülkelerinden yüzde 3 civarı talep geldi.'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlık binası toplantı salonunda Halk Bankası’nın halka arzını da içeren özelleştirme konulu bir basın toplantısı düzenledi. Talep toplama işleminin 16 Kasım Cuma günü bitirildiğini belirten Şimşek, “Halkbank’ın halka arzında, ek satış dahil, yüzde 10'u yurt içi bireysel yatırımcılara 30 bin yatırımcıya, yüzde 10 yurt içi kurumsal yatırımcılara orada da 170 ulusal düzeyde kurumsal yatırımcıya, yüzde 80'i ise uluslararası kurumsal yatırımcılara tahsis edilmiştir. Burada da çok geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşıldı. İlk defa Uzakdoğu’dan büyük ölçekte Türkiye’ye yatırımcı çekme imkanımız oldu.'' ifadelerini kullandı.

Halkbank'ın halka arzının Cumhuriyet tarihinin en küçük iskonto oranıyla tamamlandığını bildiren Şimşek, Halkbank'ın yüzde 23,92'lik hissesinin halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini kaydetti. Halkbank özelleştirmesinde hisse fiyatının 15,10 lira olarak belirlendiğini vurgulayan Şimşek, “4,5 milyar liralık bir gelir söz konusu.'' dedi.

ÖZELLEŞTİRMELERDEN YIL SONUNA KADAR 6,8 MİLYAR TL GELİR OLACAK

Özelleştirme gelirlerinden bu yıl Hazine'ye 1,8 milyar lira aktarıldığını, yıl sonuna kadar toplamda 6,8 milyar lira özelleştirme gelirinin söz konusu olacağını vurgulayan Bakan Şimşek, “Son birkaç yıldır özelleştirme geliri beklentilerimizi piyasa şartlarından dolayı yüksek tuttuk. Bütün çabalarımıza rağmen hedeflerimizin altında kaldık. Bu yıl 1,8 milyar TL gelir elde edildi. Biz 10 milyar TL bir gelir hedefliyorduk. Dolayısıyla neredeyse 5’te 1’ine yakın bir rakam. Bunun yanısıra Halkbank’tan gelecek 4,5 milyar TL ve yıl sonuna kadar daha önceden yapılmış satışlardan gelecek 552 milyon TL ile birlikte toplamda 6,8 milyar TL bir özelleştirme geliri elde etmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

2012 yılı son aylarında elektrik dağıtım ve üretim şirketleri, otoyollar ve köprüler ile birlikte Başkent gazın özelleştirmesine devam edeceklerini vurgulayan Şimşek, “Süreç işliyor. 2 bin kilometre uzunluğunda otoyol ve köprü bir paket halinde 25 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi şeklinde özelleştirilecek. Elektrik santralleri de aynı belirli bir süre işletim hakkı veriliyor mülkiyet hakkı devlette kalıyor.” diye konuştu.

ELEKTRİK ÖZELLEŞTİRMELERİNDEN 5,5 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ

Bugüne kadar 12 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirildiğini ve hali hazırda 13 özel elektrik dağıtım şirketinin hizmet verdiğini vurgulayan Şimşek, “Dağıtım piyasasının yüzde 50’sine yakının özel sektör elinde. Bugüne kadar elektrik işletme hakkının özel sektöre devriyle yaklaşık 5,5 milyar dolar gelir elde edildi. Önümüzdeki günlerde Boğaziçi ve Gediz sürecini tamamlamaya çalışacağız.” diye konuştu.

Başkent Doğalgaz'ın yüzde 100 oranındaki hissesinin blok satış yöntemi ile özelleştirilmesini de son teklif verme süresinin 17 Aralık olduğunu anlatan Şimşek, “Daha önce birkaç kez bu işin özelleştirilmesi tamamlanamadı. Bu dönemde işi sıkı tutuyoruz.yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Arkadaşlarımız özellikle Avrupa’da ve Körfez ülkelerinde yoğun bir tanıtım içerisindeler. Öyle ümit ediyorum ki bu bölgelerden yoğun talep olabilir. İnşallah olunda tamamlayacağız.” dedi.

Şimşek, TCDD limanları, marinalar, Milli Piyango ve Türk Telekom’da düşünülen özelleştirmelerde de çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Özelleştirmeden gelen paraların tamamının Hazine'ye aktarılmasına çalıştıklarını belirten Şimşek, “Bu paralarını tamamını Hazine'ye aktararak borç ödemede, borçlanmayı azaltmada kullanıyoruz. Ayrıca özelleştirilmesi düşünülen şirketlerin sermaye gideri ve yatırım ihtiyacı var, bunları da karşılıyoruz. Elde edilen para ya özelleştirmesi düşünülen firmaların yatırımında kullanılıyor ya da doğrudan doğruya hazineye aktarılıyor.” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER