ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 14:11

Halıda pop-art ve patchwork akımı hakim

Halıda pop-art ve patchwork akımı hakim


Halı tasarımında 30 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Sanat Halı’nın Ar-Ge ve Tasarım Grup Başkanı Selçuk Sayılı, 2013’te halılarda pop-art ve patchwork akımının hakim olduğunu ifade etti.

2013 yılında renk çeşitliliğinin öne çıktığını belirten Sayılı, “İki yıldır hakim olan gri ve tonlarının yerini yavaş yavaş pudra tonlarına bıraktığını söyleyebiliriz. Birçok rengi bir arada karıştırarak kullanmak ya da tek bir rengin hemen her tonunu aynı üründe kullanmak sadece halıda değil tüm tekstil ürünlerinde de oldukça sık kullanılan bir yöntem haline geldi.” dedi. Halı tasarımında özellikle pop-art ve patchwork tarzının çok benimsendiğini vurgulayan Sayılı, “Tıpkı tekstilde olduğu gibi halıda da ana trendlere paralel bir akım devam ediyor. Yarı klasik ve barok klasiği denilen salon halıları bu yıl ön planda. Yatak odalarında kullanılan shaggy halılar ise geçen yıla oranla daha az tercih edilir oldu.” açıklamasında bulundu.

30 yaş altına hitap edecek koleksiyon bulunmadığını dile getiren Sayılı, gençlere yönelik bir çalışma yaparak Sanat Galeri isimli bir koleksiyonu hazırladıklarını kaydetti. Sanat Galeri’de renkleri gruplarına ayırdıklarını belirten Sayılı, 18 farklı renk kullanarak modern ve genç ve bir koleksiyon tasarladıklarını dile getirdi.
Geçmişten günümüze gelen desen ve motiflerle, patchwork çalışmaların daha çok tercih edildiğini ifade eden Sayılı ayrıca, Sanat Halı olarak herkesin bildiği motiflere farklı bir bakış açısı getirdiklerini, geleneklerden kopmadan yenilikçi ve modern bir anlayışı benimsediklerini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER