ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 15:14

Halı sektörüne 9 milyon Euroluk yatırım


Gaziantep'te İpekyolu Kalkınma Ajansı öncülüğünde hazırlanan 'Halıcılık Mükemmeliyet Merkezinin Kurulması Projesi' ile halıcılık sektörüne 9 milyon Euroluk yatırım yapılacak.

        İpekyolu Kalkınma Ajansı öncülüğünde Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu, Gaziantep Sanayi Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği işbirliği ile hazırlanan ve AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) programlarından Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) kapsamında uygulanacak 'Halıcılık Mükemmeliyet Merkezinin Kurulması Projesi' toplantısı gerçekleşti.

        Toplantıda, projenin hedefinin KOBİ’lerin ihracat kapasitesinin artırılması olduğu belirtilirken, 9 milyon Euro bütçeli proje ile Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 'Halıcılık Mükemmeliyet Merkezi' kurulacağı açıklandı. Ayrıca, merkez bünyesinde halı sektörünün ihtiyacı olan tüm test, analiz, sertifikasyon eğitim ve danışmanlık ve kuluçka hizmetleri verilecek.

        Projenin halıcılık sektörü açısından önemine değinen İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, BROP ile sektörde karşılaşılan önemli sorunlardan standardizasyon eksikliği ve düşük kalite problemi, markalaşma yetersizliği, ulusal veritabanı eksikliği (ihracat edilen ülke bazında renk, desen bilgileri) gibi sorunlara çözüm olacağını ifade etti. Özkan, "Projenin sonunda daha kaliteli ve yenilikçi ürünler ortaya koyabilen, kurumsallaşmış, ortak iş yapma kültürünü almış yeni firmaların sektöre giriş yapması ve mevcut işletmelerin artan teknolojik kabiliyetleri ile birlikte makine halıcılığı sektörünün ihracat yapma kapasitesi artacaktır." dedi.

        Toplantıya Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cahit Bağcı, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Kaplan, Gaziantep Sanayi Odası Genel Sekreteri Kürşat Göncü, Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Salim Kocaer ve kurum yetkilileri de katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER