ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:03

Hakkari'den Çin'e uzanan maden ihracatı

Hakkariden Çine uzanan maden ihracatı

Hakkari'deki Meskan Dağı'nda kurulan maden tesisinden çıkarılan kurşun ve çinko, başta Çin olmak üzere İran ve Kore gibi Asya ülkelerine ihraç ediliyor.Yeraltı maden rezervi açısından ülkede önemli bir potansiyele sahip olan Hakkari'de iş adamı İsmet Ölmez tarafından 2006 yılında Hakkari-Çukurca karayoluna kurulan maden tesisi, yoluna emin adımlarla ilerliyor.

Madenden çıkarılan çinko ve kurşunun önceki yıllarda hammadde olarak ihraç edildiği kentte, madenlerin yeni kurulan fabrikada işlenerek pazarlanması Hakkari'nin ihracatını da adeta şaha kaldırdı.

İşçilerin yerin metrelerce altından çıkardığı madenler, fabrikada ayrıştırıldıktan sonra başta Çin olmak üzere, Kore ve İran'a ihraç ediliyor.

Bölge halkına istihdam şansı

Ölmez, kentteki işsizliği gidermek anlamında da kurduğu fabrikanın önemli bir misyon oluşturduğuna dikkati çekerek. "200 kişiye ekmek kapısı olduk. Bu da iyi bir iş yaptığımız anlamına geliyor. Ben tüm iş adamlarını bölgeye yatırım yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Ölmez, bölgede yaşanan elektrik kesintilerinin fabrikalarını da olumsuz etkilediğini ve bazı makinelerinin kesintiler nedeniyle arızalandığını ifade ederek, elektrik sorununun acil olarak çözülmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER