ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 11:15

Hakkari'den Avrupa'ya ihracat


Hakkari'de 120 kadının istihdam edildiği tekstil atölyesinde üretilen giyim eşyaları, Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.
     Diyarbakırlı girişimci Şafak Mahfuz Şimşek tarafından Hastane Caddesi'nde açılan tekstil atölyesi, kentteki işsizlerin umudu oldu.
     Özellikle kent merkezi ve köylerde yaşayan 120 kadına istihdam sağlayan atölyede üretilen tişört ve gömlek gibi tekstil ürünleri, başta yurt içi olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine pazarlanıyor.
     Atölye sahibi Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atölyede çalışan kadınların İstanbul'dan getirilen ustalar tarafından 3 ay süresince eğitime alındığını belirterek, verilen eğitimin ardından yaklaşık bir ay önce üretime geçtiklerini söyledi.
     Üretilen giyim eşyalarının İstanbul'dan yurt içine ve İtalya, İspanya, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini anlatan Şimşek, günlük 3 bin ile 8 bin adet dolayında tişört ve gömlek üretimi yaptıkları atölyede pazar sorunu yaşamadıklarını ifade etti.
     Şimşek, şu anda 120 personelle iki katlı bir binada hizmet verdiklerini bildirerek, kentte daha büyük kapasiteye sahip bir binaya taşınmaları durumunda hem personel sayısını hem de günlük üretimlerini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.
     İşsizlik oranının en yüksek olduğu illerden biri olan Hakkari'de yatırım yapmanın önemine değinen Şimşek, ülkedeki iş adamlarını da kente davet etti.
     Fabrikada çalışan kadınlardan Gülcan Çivi ise köyde yaşadığını ve yeni açılacak tekstil atölyesinin eleman aradığını duyduğunda müracaatta bulunduğunu vurgulayarak, kentte böyle bir atölyenin açılmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.
     Hakkarililerin bu tür iş alanlarına ihtiyacı olduğunu kaydeden Çivi, "Bu tür iş yerlerinin açılması bizi çok mutlu etti. Ülkedeki diğer iş adamlarının da ilimize yatırım yapmalarını bekliyoruz" dedi.
     İşçilerden Saime Ezilmez de atölyede yaptıkları ürünleri Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:
     "Burada çalışan 120 kadın, yurt içi ve yurt dışından gelen siparişleri kısa sürede tamamlayarak ilgili yerlere gönderiyoruz. İlimizde böyle bir yerin açılmasına çok sevindik. Çünkü Hakkari'nin olanaklarına ve şartlarına baktığımız zaman işsizlik oranı çok fazla. Hakkari'nin gelişmesi ve işsizlik oranının azalması açısından bu tür fabrikaların daha fazla olmasını arzu ediyoruz."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER