ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 14:01

Güneydoğu’nun ihracatı artışa geçti

Güneydoğunun ihracatı artışa geçti


Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından ocak-şubat döneminde, 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 20,3’lük artışla, toplam 1 milyar 409 milyon 771 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İhracat rakamları hakkında bilgi veren GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına toplam 105 milyon 642 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını ifade etti. Birliğin ihracat kayıt işlem hacminin yüzde 16,2’lik artışla 1 milyar 515 milyon 413 bin dolara yükseldiğinin altını çizen Çıkmaz, Bölgemiz ihracatında Ortadoğu Ülkeleri yüzde 58 pay ile ilk sırada yer almakta. AB ülkeleri yüzde 14,8 pay ile ikinci, Afrika ülkeleri de yüzde 11,5 pay ile üçüncü sırada bulunuyor. Toplam 159 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Libya, Suudi Arabistan, Suriye, İtalya, ABD, Almanya, Rusya Federasyonu, İngiltere ve Mısır, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, demir-çelik mamulleri, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, kâğıt ve karton ile diğer gıda müstahzarları Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

Gaziantep’in ihracat rakamlarına da değinen Çıkmaz, Gaziantep, ocak-şubat döneminde 993 milyon 395 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER