ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 12:26

Güneydoğu’nun ihracat grafiği yükselmeye devam ediyor

Güneydoğunun ihracat grafiği yükselmeye devam ediyor


 Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından, Ocak-Nisan döneminde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19’luk artışla toplam 2 milyar 961 milyon 782 bin dolarlık ihracat kayda alındı.

GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına 215 milyon 794 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını dile getirdi. Çıkmaz, birliğin ihracat kayıt işleminin yüzde 14,9’luk artışla 3 milyar 177 milyon 576 bin dolara yükseldiğini belirtti. Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin yüzde 59,3’lük pay ile ilk sırada yer aldığını kaydeden Çıkmaz, AB ülkelerinin yüzde 14,2 ile ikinci, Afrika ülkelerinin de yüzde 11’le üçüncü sırada bulunduğunu ifade etti.

Toplam 173 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini aktaran Çıkmaz, “Irak, Suudi Arabistan, Libya, Suriye, ABD, İtalya, Almanya, Rusya Federasyonu, İngiltere ve Mısır, bölge ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkeler. Halı, demir çelik mamulleri, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, kâğıt ve karton ile dış giyim, bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” şeklinde konuştu.

Bölgenin lokomotif ili olan Gaziantep’in rakamları hakkında da bilgilendiren Çıkmaz, “Gaziantep, Ocak-Nisan döneminde 2 milyar 63 milyon 612 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumakta. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörler.” diye ifade etti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER