ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Eylül 2014 Pazartesi 10:07

Güney Kore’de 15 otomobilden sadece biri yabancı araç

Güney Korede 15 otomobilden sadece biri yabancı araç

Yapılan istatistiklere göre otomotiv devi Güney Kore’de her 15 otomobilden sadece birinin yabancı araç olduğu ortaya çıktı.


Yapılan istatistiklere göre otomotiv devi Güney Kore’de her 15 otomobilden sadece birinin yabancı araç olduğu ortaya çıktı.

Hyundai, Daewoo, Kia gibi araçları ile dünya otomotiv pazarının pastasında geniş dilime sahip olan Güney Kore’de yabancı araçların oranı çok düşük. Verilen resmi rakamlara göre ülkede bulunan yabancı otomobillerin sayısının geçen ay itibari ile bir milyonu geçtiği ifade edildi. Güney Kore’de trafiğe kayıtlı otomobil sayısını 15 milyonu geçiyor.

HER YIL YABANCI ARAÇA İLGİ ARTIYOR

1987 yılına kadar yabancı araçların girişinin yasak olduğu ülkede, uzun yıllar boyunca yabancı araçlara yüksek vergi uygulanmıştı. Özellikle serbest ticaret anlaşması imzalayan Güney Kore, 2000’li yıllarla beraber vergi zorluklarını yavaş yavaş kaldırmıştı. Ülkede ilk defa 1996 yılında senelik yabancı otomobil girişi 10 bini geçmişti. 2011 yılında ise bir ilk gerçekleşmiş, senelik yabancı otomobil satışı 100 bin araca varmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER