ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 14:51

"Güney Kore ile serbest ticarete başladı"


 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Kore ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini belirterek, "Türkiye'nin, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 93'ü anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Güney Kore'ye gümrük vergisinden muaf olarak gerçekleşecektir." dedi.
Zafer Çağlayan, yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti Arasında Mal Ticareti Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini belirtti.
Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tarafların ulusal mevzuatlarında öngörülen bütün gereklerin yerine getirildiğini bildiren
Çağlayan, anlaşmanın 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle uygulamaya geçtiğini dile getirdi.

Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Anlaşma çerçevesinde; karşılıklı olarak tüm sanayi ürünleri ile bazı tarım ürünlerinde miktar sınırlaması olmaksızın gümrük vergisi indirimi veya muafiyeti şeklinde taviz tanınması hükme bağlanmıştır. Anlaşma her iki tarafın gümrüklerinde bugünden itibaren uygulanmaya başlanacaktır. 1 Mayıs 2013'ten itibaren serbestleşmeye başlayacak mal ticareti kapsamında, tarafların 10 yılda kademeli olarak tüm tarife satırlarının yüzde 90'ında gümrük vergilerini sıfırlamaları kararlaştırılmıştır. 1 Mayıs 2013 tarihinde tarife satırı bakımından, Kore tarafı gümrük vergilerinin yüzde 80'ini, Türkiye ise yüzde 65'ini sıfırlayacaktır. Sanayi ürünleri bakımından, halihazırdaki ihracatımızın yüzde 93'ü, Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Güney Kore'ye gümrük vergisinden muaf olarak gerçekleşecektir. Buna karşılık, sanayi ürünlerinde; Güney Kore'den ithalatımızın yüzde 22'sine tekabül eden birtakım elektronik, demir-çelik, tekstil ve otomotiv ürünlerinde gümrük vergisi indirimi için 7 yıllık bir takvim uygulanacaktır. Tarım ürünlerinin yüzde 52'sinde 10 yılın sonunda gümrük vergileri kaldırılacaktır."

"MÜZAKERELERE İLE DERİN VE KAPSAMLI İŞBİRLİĞİ SAĞLAMLAŞACAK"

Türkiye’de 200'ün üzerinde Kore sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini kaydeden Çağlayan, söz konusu STA ile bu rakamların artması öngörüldüğünü dile getirdi. Hizmet ticareti ve yatırımlara ilişkin olarak müzakerelerin yürütülmesine yönelik yol haritası da belirlendiğini ifade eden Çağlayan, “Bugün itibariyle yürürlüğe giren ’Çerçeve Anlaşma’ ile iki ülke arasında hizmet ticareti ve yatırımlar konusundaki müzakerelerin Mal Ticareti Anlaşması' nın yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içinde tamamlaması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, Koreli muhataplarımızla bir araya gelinerek müzakerelerin vakitlice başlaması için tarih belirlenmiştir. Bu alanlarda müzakerelerin tamamlanması ile Kore ile aramızda derin ve kapsamlı işbirliğinin temelleri sağlamlaştırılacaktır. Anlaşmaların yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye aleyhine seyreden dış ticaret rakamlarının dengeli bir yapıya kavuşturulması; işadamları arasındaki işbirliği imkânlarının güçlendirilmesiyle Kore yatırımlarının Türkiye'de artırılması hedeflenmektedir." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER