ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 13:42

Güney Kıbrıs'taki ekonomik kriz düşüyor


Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Güney Kıbrıs Rum kesiminde yaşanan ekonomik krize hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, Rum kesiminde işsizliğin artmasının yanı sıra hayat standartlarının da hızla düştüğünü belirtti.
     Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren kabulde, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Müsteşar Hasan Güngör ve müzakere heyeti de hazır bulundu.
     Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Downer, Güney Kıbrıs Rum kesiminde meydana gelen gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
     Downer, Güney Kıbrıs Rum kesiminde yaşanan ekonomik krize hassasiyet gösterilmesi gerektiğine dikkati çekerek, Rum tarafında işsizliğin artmasının yanı sıra hayat standartlarının da hızla düştüğünü ifade etti.
     "Bu duruma üzüntüyle bakmazsak insan olamayız" diyen Downer, görüşmelerde çözüm için sürecin ilerlemesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.
     Gelecek ay Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum lider Anastasiadis'in yemekte bir araya geleceklerini dile getiren Downer, bu yemeğin tarihinin belirlenmesi için iki liderin anlaşmasının beklendiğini vurguladı.
     Yarın Yunanistan'a ardından pazartesi günü Ankara'ya gideceğini ve salı günü tekrar Kıbrıs'a dönerek aynı gün Eroğlu ve Anastasiadis'le ayrı ayrı bu ziyaretleri değerlendireceğini anlatan Downer, sürecin ilerleyebilmesi için söz konusu ziyaretlerin yapıcı olmasını dilediğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER