ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 12:21

Güney Kıbrıs'ta kemerler sıkılıyor

Güney Kıbrısta kemerler sıkılıyor


Güney Kıbrıs'ta Rum bankaların açılması sonrasında devlet sermaye hareketlerini sınırlandırmak için ciddi önlemlere gidecek.

Güney Kıbrıs'ta ekonominin çökmesinden sonra can çekişen bankaların yeniden aynı sıkıntıya düşmemeleri için yeni bir düzenlemeye yapılacak. Düzenlenecek olan bu yeni yapılanmada bir dizi yeni önlemler alınacak.

Bu önlemler arasında nakit para çekiminin sınırlandırılması, belirli bir süre için faize yatırılarak dondurulan mevduat hesaplarının erken iptalinin yasaklanması, faiz vadesi yakında dolacak olan mevduat hesaplarının süresinin yeniden ayarlanması gibi yenilikler yer alacak.

Banka müşterileri bir süre bankalarla istedikleri gibi çalışamayacak. Rum müşterilerinin bankalarda hesap açarken bile sınırlamalarla karşılaşacağı yeni dönemde, bankacılık işlemlerinin yasaklanması ya da sadece nakitle işlem yapılabilmesini izin, banka kartlarının kullanımının sınırlandırılması gibi farklılıklarla karşılaşacak.

Tüm bu gelişmelerin dışında Rum Maliye Bakanı veya Merkez Bankası Başkanı'na da yeni haklar verilmiş durumda. Bakanlara verilen yetkiler arasında kamu düzeni veya kamu güvenliği için gerekli görülen herhangi bir önlemi de uygulamaya geçirme gibi özellikler de yer alıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER