ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 14:00

Gümrükte "uzlaşma" vergi tahsilatını artırdı


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Gümrükte Uzlaşma Müessesesi uygulaması sayesinde ticaret erbabı ile gümrük idaresi arasındaki vergi ve buna bağlı cezai ihtilafların yargıya gidilmeden çözüldüğü, son iki yılda 4 bin 500'e yakın dosya sonuçlandırılarak, yaklaşık 45 milyon lira alacağın tahsil edildiği bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrükte Uzlaşma Müessesesi'nin hayata geçirilmesiyle hem bütçeye kaynak sağlandığını hem de yargı yükünün hafifletildiğini söyledi.
Bu müessesenin tesis edilmesiyle ticaret erbabı ile gümrük idaresi arasındaki vergi ve buna bağlı cezai ihtilafların yargıya gidilmeden hızla çözümlendiğine dikkati çeken Altunyaldız, aynı zamanda bu davaların Hazineye olan maliyet yükünün de ortadan kaldırıldığını bildirdi.

Altunyaldız, uygulamanın başladığı 2011 Eylül'den bu yıl Ağustos sonuna kadar görüşmesi tamamlanan 4 bin 780 uzlaşma dosyasından 4 bin 556'sının sonlandırıldığını belirterek, şunları kaydetti:
''Sonlandırılan dosya sayısı, bu kapsamda görüşülen dosyanın yüzde 95'ini oluşturdu. Söz konusu 4 bin 556 uzlaşma başvurusuna ilişkin vergi ve ceza alacakları toplamı 165 milyon 760 bin 405 lira. Bunun yüzde 31,19'unun, yani toplam 51 milyon 714 bin 681 lirasının tahsil edilmesi için uzlaşmaya varıldı. Tahsilat oranı, vergi alacaklarında yüzde 61,05, ceza alacaklarında ise yüzde 19,26 olarak gerçekleşti. Uygulamanın başladığı günden bu yana 4 bin 500'e yakın dosya bu sistemle çözümlendi ve yaklaşık 45 milyon lira alacak tahsil edildi.''

Belgesiz beyanname dönemi

 

Altunyaldız, güvenilir ihracatçıların, ihracat beyannamesine artık herhangi bir belge eklemediğini, böylece işlemlerini gümrüğe uğramadan daha hızlı gerçekleştirebildiklerini de söyledi.

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü almaya hak kazanan firmalara ithalatta da bu yetkiyi verdiklerini ifade eden Altunyaldız, ''Firmalarımız, başvuruda bulunarak bu statüyü almaya hak kazandıklarında, bakanlığın da onlar için özel olarak tasarladığı VIP hizmetlerden yararlanabilecek. Örneğin, eşyaları, gümrüğe hiç uğramadan ihracat yapabilmekte, daha az gümrük kontrolüne tabi tutulmakta ve gümrüklerde öncelikli kontrol edilme hakkına sahip olmaktadırlar'' dedi.
Altunyaldız, bakanlık olarak diğer ülke gümrük idareleri ile imzalayacakları tanıma anlaşmaları sayesinde bu statüyü kazanan firmaların söz konusu yetkilerden sadece Türkiye'de değil, anlaşma sağlanan ülkelerde de yararlanabileceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
''Özel statü kapsamında gümrük vergilerini ayda bir toplu ödeme, birebir danışmanlık hizmetleri, sınır kapılarında özel peronlardan geçiş ve daha az uygunluk ve kontrol denetimlerine tabi olma gibi bazı hak ve yetkiler ilave edilmesi için çalışmalar sürüyor. Tüm bu kolaylıklar, firmaların maliyetlerini düşürüp daha rekabetçi kılarak, güçlerine güç katacak.''

Firmalar gümrükleme işlemini kendi tesisinde yapabilecek

Altunyaldız, gümrükleme uygulamasını ihracatta hayata geçiren firmaların gümrükleme işlemlerini artık sadece gümrüklerde değil, kendi tesislerinde de yapabildiğini, Yetkilendirilmiş Yükümlü statüsüne sahip firmalara ihracat işlemlerinde tanınan bu kolaylığı 2014'de ithalat işlemlerine de yaygınlaştıracaklarını belirtti.

Yaptıkları hesaplamalara göre, uygulama sayesinde ortalama sevkıyat maliyetlerini azaltacaklarını dile getiren Altunyaldız, ''Bu sayede sektöre yıllık yaklaşık 500 milyon dolar tasarruf avantajı sağlamış olacağız. Yap işlet devret modeli ile sınır kapılarımızı ve gümrüklerimizi devlet bütçesine herhangi bir yük getirmeden yeniliyoruz'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER