ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:02

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan Havalimanı açıklaması


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Atatürk Havalimanı'na iniş yapan külçe altın yüklü olduğu iddia edilen kargo uçağı ile ilgili hazırlanan soruşturma raporunun, gerekli işlemlerin yapılması amacıyla savcılık, ilgili bakanlıklar ve Hazine Müsteşarlığına iletildiğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün bir gazetede "Uçtu Uçtu Altın Uçtu" başlıklı bir haberin yer aldığı, habere konu olan Gana'nın Akra kentinden kalkan uçağın, 1 Ocak 2013'te Atatürk Havalimanı'na iniş yaptığı, uçaktaki kargoya ilişkin belgelerin ibraz edilmemiş olması nedeniyle gümrük muhafaza ekiplerince eksikler tamamlanıncaya kadar uçağın mühürlenerek kalkışına izin verilmediği belirtildi.
Süresi içerisinde gümrüğe gerekli beyanda bulunulmadığından ilk aşamada Gümrük Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca ilgililere 114 lira tutarında usulsüzlük cezası uygulandığı kaydedilen açıklamada, "Evrakın gümrüğe ibraz edilmesinin ve onay işlemlerinin ardından ilgilisi tarafından transit beyannamesi verilerek eşyanın Dubai'ye gönderilmesi talep edilmiştir. Eşyanın fiziki muayenesinde cins, nevi ve nitelik itibarıyla transit beyanına uygunluğu görülmüş ve tespit edilen miktarına göre düzeltmesi yapılarak uçağın 18 Ocak 2013 tarihinde Dubai'ye hareketine izin verilmiştir" ifadelerine yer verildi.
Diğer taraftan, konuya ilişkin yazılı ve görsel basında yer alan haber ve iddialar üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından verilen talimatla Bakanlık müfettişlerince kapsamlı bir inceleme ve soruşturma yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Konuya ilişkin düzenlenen soruşturma raporu gerekli işlemlerin yapılması amacıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığına iletilmiştir. Ayrıca, külçe altın ithalatı vergiden muaf olmakla birlikte, söz konusu soruşturma raporunda külçe altının gümrük işlemleri yaptırılmaksızın ülkeye sokulmasına teşebbüs edildiği yönündeki tespitler nedeniyle Gümrük Kanunu uyarınca eşyanın bedelinin yüzde 10'u tutarında ceza uygulanarak firmaya tebliğ edilmiştir.
Öte yandan bakanlığımızdaki atama ve yer değiştirmelerin, haberde ima edildiğinin aksine söz konusu olayla alakası yoktur."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER