ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 13:44

"Gümrük işlemlerine hakimiyet rekabeti artırır”


Bursa Gümrükler ve Muhafaza Eski Baş Müdürü Mehmet Kut, gümrük işlemlerine hakim olmanın rekabeti artıracağını söyledi.
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), “Gümrük Rejimleri ve Müeyyideleri” konusunu masaya yatırdı. Bursa Gümrükler ve Muhafaza Eski Baş Müdürü Mehmet Kut, hükümetin 2023 hedefini hatırlatarak, “Eğer bu hedefe ulaşmak istiyorsak, firmalarımız kendilerini dış ticaret konularında kendilerini yeniden konumlandırmalıdırlar.” dedi.
Gümrük işlemlerinin elektronik ortama taşınacağını, bu şekilde de işlem kolaylığı sağlanacağını ifade eden Kut, şöyle konuştu: “Dış ticarette artık tüm süreçler elektronik ortama taşınıyor. Doğru veriyi girebilmek ancak doğru bilgilere sahip olmaya dayalı. Bunun için de ihracat yapan firmalarda çalışan ilgili bölüm personelleri bu konulara mutlaka hakim olmak zorunda.”
Türkiye’nin elektrik işlemleri en etkin kullanan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Kut, şöyle devam etti: “Gümrük otoritesi, gümrük programı, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nın entegre programları kullanımı ile Türkiye elektronik ortamı en iyi kullanan ülkelerden birisi konumunda. Bu da bize günlük işlerde hız kazandırıyor. Ayrıca diğer tüm işlemlerinin de eksiksiz kullanımı da önemli. Günlük işlemleri ne kadar kolaylaştırırsak, artan hacimde beklemeden kaynaklanan maliyetleri, arz zincirinin güvenliği gibi sıkıntıları ortadan kaldırmış, ülkesel olarak da rekabet gücümüzü artırmış oluruz.”
Kut, dış ticaret kâğıtsız beyanname, yeni bilgisayar transit sistemi gibi yeni uygulamaların da gümrük işlemlerinin hızını arttıracağını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER