ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 09:19

Gümrük Birliği Anlaşması yenilenecek

Gümrük Birliği Anlaşması yenilenecek

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki müzakere süreçinin uzamasının ekonomiye zarar verdiğinin altını çizen Mevlütoğlu, Gümrük Birliği Anlaşması'nı yenilemek istediklerini belirtti.


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük Birliği Anlaşması'nı yenilemek istediklerini belirterek, "Çünkü müzakere süreci uzadıkça dezavantajlarımızın ekonomiye etkisinin arttığını görüyoruz. Bu da Türk ekonomisine haksızlık" dedi.

İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) düzenlediği iftar programında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'de son 10 yılda yapılan reform sürecine yeni ivmeler kazandırılması gerektiğini söyledi. Hem reformlar yapılması hem de yasalar çıkarılması gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, aynı zamanda zihinsel değişimin de en iyi şekilde başarılması gerektiğini kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde Türkiye'nin karnesinin çok iyi olmadığını, yeni oluşturdukları komisyonla bir çok tazminat dosyasını geri getirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, ancak önemli olanın bu ihlalleri kökten çözmek olduğunu dile getirdi.

AB'ye üyelik sürecinde şu anda 23 ve 24'üncü fasılların açılabileceğine işaret eden Çavuşoğlu, bu konuda yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Bazı fasıllar üzerinde siyasi engeller olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "Bazı ülkelerin siyasi engeller çıkarttığının da farkındayız. Ama bu süreci, bu siyasi engellere kurban etmememiz lazım. Bu siyasi engeller devam ederken, bu fasılların gerekliliğini yerine getirmek için çaba sarf edelim. Yarın Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman, gerek Kıbrıs'ın engellediği gerekse AB Konseyi'nin Kıbrıs sebebiyle engellediği fasılların hepsinin açılacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"21-22 Temmuz tarihlerinde İtalya'ya gideceğiz"

Çavuşoğlu, sendikal haklarla ilgili barajı yüzde 1'e düşüreceklerini belirterek, "Torba Yasanın içerisinde bu madde de var" dedi.

Türkiye'nin büyüyen bir ekonomi olduğuna değinen Çavuşoğlu, ancak daha halen birçok AB ülkesi gibi kalkınmış bir ülke olmadığını söyledi.

Bakanlıklar arasındaki uyumu artırmak için Reform İzleme Komisyonu toplantılarına hız verdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, buradaki amacın hangi alanlarda eksiklikler bulunduğunun tespiti ve nasıl giderilebileceğinin saptanması olduğunu kaydetti.

Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarının desteğinin çok önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, 21-22 Temmuz tarihlerinde İtalya'ya gideceklerini, İtalya'nın dönem başkanlığının Türkiye için çok önemli olduğunu dile getirdi.
Gümrük Birliği Anlaşması'nı da yenilemek istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü müzakere süreci uzadıkça dezavantajlarımızın ekonomiye etkisinin arttığını görüyoruz. Bu da Türk ekonomisine haksızlık. Bizim en büyük ticaret ortağımız AB. O yüzden Gümrük Birliği Anlaşması'nı yenilememiz gerekiyor. Transatlantik Anlaşması'nın dışında da kalmak istemiyoruz. Gümrük Birliği'nin yeniden gözden geçirilmesi çalışmalarını başlattık, yakın bir zaman içinde müzakerelere başlayacağımızı umut ediyorum."

"Türkiye bizim daha güçlü bir ev inşa etmemize yardımcı olacak"

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan ise İKV'nın tarihinden ve çalışmalarından bahsetti.
Yeni dönemin yeni umutlar barındırdığını aktaran Vardan, AB Delegasyonu Başkanının göreve yeni başlamasının, İtalya'nın AB dönem başkanlığını devralması ile yeni seçilecek Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Türkiye için önemli olduğunu anlattı.

Türkiye'de ilk kez Cumhurbaşkanı'nı halkın seçecek olmasının da Türkiye'nin demokratik hayatı için yeni bir dönem olduğuna işaret eden Vardan, 2014'ün AB yılı seçildiğini anımsattı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi de AB'nin şu anda bir dönüşümden geçtiğini ve daha demokratik olduğunu belirterek, Birliğin ortak refah çevresinde güçlendiğini dile getirdi.

Türkiye vatandaşlarının Avrupa denilen ortak evin çoktan bir parçası olduğunu vurgulayan Manservisi, "Türkiye bizim daha güçlü bir ev inşa etmemize yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da hazır bulunduğu toplantıya TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ile çok sayıda davetli de katıldı.

Bu arada Bakan Çavuşoğlu, İKV programından sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin yurdunda Edirne Gönüllüleri Derneği'nin Yaz Okulu öğrencileri ile bir araya geldi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER