ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:10

Gül, süs bitkisi değil sanayi ürünü olacak


 Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen, "Gül, süs bitkisi olarak görülüyor. Bu nedenle desteklerden ve teşviklerden istifade edemiyor. Gülü, öncelikle sanayi ürününe aldırmak için çalışmalarımız başladı" dedi.
Başdeğirmen, bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bir ay önce gerçekleşen seçimlerde başkan seçildiğini hatırlattı. Seçim sürecinde bir çok söz verdiklerini belirten Başdeğirmen, verilen sözleri yerine getirmek için yönetim kurulu üyeleri ile birlikte çalışma içine girdiklerini anlattı.
Isparta ekonomisini hak ettiği konuma getirmek için mücadele ettiklerini vurgulayan Başdeğirmen, "Isparta'nın gururu" olan gülün geliştirilmesi için projelerinin bulunduğunu dile getirdi.
Isparta'nın dünya gül yağının yüzde 65'ini ürettiğine dikkati çeken Başdeğirmen, şunları kaydetti:
"Gül, süs bitkisi olarak görülüyor. Bu nedenle desteklerden ve teşviklerden istifade edemiyor. Gülü, öncelikle sanayi ürününe aldırmak için çalışmalarımız başladı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Isparta Ticaret Borsası ile bunun çalışmalarını yapıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşeceğiz. Bu şekilde gülün önündeki engellerden biri de kalkmış olacak. Çalışma başarıya ulaştığı taktirde gül, bize verdiği 20 milyon dolarlık getirinin dışında daha yüksek getiriyle dönecektir. Isparta'nın en büyük alıcısı Fransa'dır. Fransa, aldığı 10 milyon dolarlık ürünü 2 milyar dolara satıyor. Gülden ne kadar pay alabilirsek Isparta'yı o kadar geliştirmiş oluruz."
Başdeğirmen, unutulmaya yüz tutmuş Isparta halısının da tekrar hak ettiği yere gelmesini istediklerini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER