ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:42

GTO: Suriye’den getirilen kaçak akaryakıta karşı önlem alınmalı


Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Akaryakıt istasyonları Meslek Komitesi, Suriye’den değişik kanallardan getirilen kaçak akaryakıt nedeniyle akaryakıt istasyonlarının haksız rekabetle karşı karşıya kaldığını vurgulyarak, acilen bir önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Son dönemlerde özellikle Suriye’den getirilen kaçak akaryakıtın, Gaziantep ve bölgede faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarına verdiği zarar üzerinde duran GTO 12 Nolu Meslek Komitesi, kaçak akaryakıtın önlenmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini talep etti. Kaçak akaryakıt nedeniyle istasyonlarında satışların düşmeye başladığı ve ekonomiye daha büyük zarar verilmemesi için ilgili kurum ve kuruluşlarca acilen denetimler yapılarak tedbir alınması istendi.

Kaçak akaryatın ülke ekonomisini yıllık 2,5 milyar dolarlık vergi kaybına uğrattığını vurgulayan Meslek Komitesi, Suriye’den getirilen kaçak akaryakıttan dolayı Başta Hatay olmak üzere Gaziantep’teki akaryakıt istasyonlarının haksız rekabetle karşı karşıya bulunduğu bilgisini verdi. Meslek Komitesinin aldığı kararda ve toplantının arından yapılan değerlendirmede şu görüşlere yer verildi: "Enerjinin ülkemiz için bu kadar önemli olduğu bir noktada kamu gelirleri açısından petrol ve petrol ürünlerinin büyük öneminin bulunduğu aşikardır. Çünkü devletimizin petrol ve doğalgazdan ürünlerinden elde ettiği dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 13’tür. 2008-2012 yıllarında sektörün en önemli sorunu olan kaçak akaryakıttan dolayı son beş yıl içinde ekonomi 5 milyar liranın üzerinde vergi kaybı yaşadı. Bunun yanında akaryakıt kaçakçılığı, pek çok yönden ülkemize zarar veren bir sorundur. Suriye’den getirilen kaçak akaryakıta acilen önlem alınmaması halinde Gaziantep, Hatay ve bölge ekonomisine akabinde ise ülkemiz ekonomisine büyük zarar verecektir. Bundan dolayı kolluk kuvvetleri başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından acilen tedbir alınmasında yarar var."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER