ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 09:50

Gözler reel efektif döviz kuruna odaklanacak

Gözler reel efektif döviz kuruna odaklanacak


Yurt içinde enflasyon verisinin ardından dün satıcılı seyreden tahvil-bono piyasası, yatay seyreden döviz ve rekor kırmaya devam eden İMKB, bugün Merkez Bankası tarafından açıklanacak reel efektif döviz kuru endeksi ve ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine odaklanacak.
    
Küresel piyasalarda dün ''mali uçurum'' sorununun şimdilik gündemden düşmesinin ardından genel olarak kar satışlarının hakim olduğu yatay ve satıcılı bir seyir izlendi.
    
ABD'de hisse senedi piyasaları dar bant içinde yatay hareket ederken, açıklanan Fed açık piyasa komitesi (FOMC) son toplantı tutanaklarında üyelerin parasal genişlemeyi devam ettirme ya da sonlandırma konusunda tartıştıklarının anlaşılması satış baskısının artmasına neden oldu.
     Dow Jones endeksi günü yüzde 0,16 oranında değer kaybıyla 13.391 puandan kapatırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,09, Nasdaq bileşik endeksi de yüzde 0,38 oranında geriledi.
     FOMC toplantı tutanaklarında parasal genişlemenin tartışılmaya başlandığının görülmesi hisse senedi piyasalarında satışlara neden olurken dolar ise diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Avro/dolar paritesi 1,3110 seviyesinden 1,3020'ye kadar gerilerken, dolar/yen paritesi ise 87,07'den 87,84'e kadar yükseldi.
     4 günlük tatilin ardından bugün işlem görmeye başlayan Asya'da Tokyo borsası (Nikkei 225) yenin değer kaybı ve ''mali uçurum'' sorununun ortadan kalkmasının yeni fiyatlanması ile önceki kapanışa göre yüzde 2,82 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde ise açıklanan aralık ayı enflasyon verilerinin ardından faizler yükselse de İMKB 100 endeksi rekorlarına devam etti ve günü tarihinin en yüksek seviyesi olan 80.033 puandan kapattı.
     Bugün piyasalar yurt içinde Merkez Bankası'nın açıklayacağı aralık ayı reel efektif döviz kuru endeksi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine odaklanacak.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.48 Fransa, aralık ayı hizmet sektörü PMI
     10.53 Almanya, aralık ayı hizmet sektörü PMI
     10.58 Avro bölgesi, aralık ayı hizmet sektörü PMI
     11.28 İngiltere, aralık ayı hizmet sektörü PMI
     12.00 Avro bölgesi, aralık ayı enflasyon verileri
     14.30 Türkiye, TCMB reel efektif döviz kuru endeksi
     14.30 Türkiye, ekim ayı konut fiyat endeksi
     15.30 ABD, tarım dışı istihdam
     15.30 ABD, aralık ayı işsizlik oranı
     17.00 ABD, kasım ayı fabrika siparişleri

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER