ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:55

Girişimcilik Endeksi’nin lideri Ankara


 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin hazırladığı ‘Girişimcilik Endeksi’ verilerini ilk kez açıklayarak, endekste Ankara’nın birinci olduğunu bildirdi. Ankara Ticaret Odası’nın toplantısına katılan Ali Babacan, Ankara’nın artık sadece memur şehri olmadığını bununla birlikte ticaret ve ihracat şehri de olduğunu vurguladı.

Konuşmasında küresel kriz ve kredi notlarına da değinen Babacan, şu anda AB’ye üye ülkelerin yarısının Türkiye’den daha riskli göründüğünü belirterek, “Kredi derecelendirme kuruluşlarına artık eskisi kadar itibar edilmiyor. 3A notu verdikleri şirketler bir gecede battı. İnsanlar bu kuruluşlara güvenerek yatırım yaptı ve paraları battı. Şimdi kredi derecelendirme kuruluşları şu an tazminat davalarından başını alamıyor. Belki de bunun için temkinli davranıyor olabilir.” diye konuştu.

Küresel krizin derinliklerine dikkat çeken Ali Babacan, Japonya’da son 5 yılda 5 başbakanın değiştiğini söyledi. 2013 yılında iç taleple dış talebin orantılı olacağını ileri süren Başbakan Yardımcısı Babacan, “Dış taleple iç talebin orantılı olacağını düşünüyoruz. 2013 yılı dengelerimizi oturduğumuz ve istikrar zeminin oluşturduğumuz bir yıl olacak.” dedi.

TOBB’un hazırladığı ‘Girişimcilik Endeksi’ne göre ilk 5 sıraya giren şehirler şu şekilde gerçekleşti:

Şehir Endeks değeri
Ankara 2.19
İstanbul 2.10
Eskişehir 2.10
Antalya 1.86
Muğla 1.68
Tekirdağ 1.65
Aydın 1.63

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER