ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:32

Girişimci sayısının artması 2023 için ivme kazandırır

Girişimci sayısının artması 2023 için ivme kazandırır


Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şube Başkanı Cemal Balabanoğlu, girişimci sayısının artmasının 2023 hedeflerine ulaşmada ivme kazandıracağını söyledi.

TÜMSİAD ve KOSGEB ile imzalanan protokol ile hayata geçirilen eğitim programında, 30’u uygulamalı girişimcilik olmak üzere, 45 başarılı girişimci sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Eğitimi başarı ile tamamlayan girişimcileri kutlayan TÜMSİAD Bursa Şube Başkanı Cemal Balabanoğlu, yeni girişimciler ortaya çıkarmak istediklerini kaydetti.

Ülkede girişimci sayısının artmasının, 2023 hedeflerine ulaşmada Türkiye’ye ivme kazandıracağını söyleyen Balabanoğlu, “Hükümetimizin, Cumhuriyet’in 100. yılı için koyduğu hedeflere varmak için durmadan çalışmalıyız. İhracatımıza, sanayimize önem vermenin yanında genç girişimcileri de desteklemeliyiz. Avrupa’da yaşanan krize rağmen Türkiye’nin durumu ümit veriyor ve yükselen değer olmayı sürdürüyor. Genç girişimcilerin koyacağı katkıları bu bağlamda çok önemsiyoruz.” dedi.

Bursa’nın, birçok zenginliği bünyesinde barındırdığını söyleyen Balabanoğlu, şehrin turizm, sanayi, tarım gibi birçok alanda yapılacak projelere uygun bir şehir olduğunu ifade etti. Balabanoğlu, şöyle devam etti: "Kentimizin bu zenginliklerini değerlendirmeliyiz. Doğru projelerle önemli işlere imza atılmalıdır ama doğru iş yaparken de ticaretin güvene dayalı bir sektör olduğu unutulmamalıdır. Ticarette dürüstlük ve ahlak olmazsa olmaz. Ticarette eğer dürüst ve ahlaklı olursanız başarılı olmamanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Yeter ki bizler bu çizgimizi koruyalım. Bu çizgiyi koruyamazsak maalesef bizi iyi günler beklemiyor.”

KOSGEB Bursa Bölge Müdürü Ahmet Akdağ ise girişimciliğin, gerek kamu gerekse özel sektör kuruluşlarının işbirliği ile desteklenen, işsizliğin en önemli panzehiri olduğunu söyledi. Akdağ, şunları ifade etti: “Belediyeler, üniversiteler ve iş adamları dernekleri gibi toplam 32 kurumla yaptığımız protokollerle amacımız, girişimcilerin ihtiyacı olan sermayeyi sağlayabilmek. Şu ana kadar yaklaşık 4 bin kişiyi bu eğitimlerden mezun ettik. Erkeklerde yüzde 60 ve kadınlarda yüzde 70 oranıyla 30 bin TL’ye kadar hibe desteği veriyoruz. Eğer iş fikri, makine parkı gibi oluşumları içeriyorsa da ayrıca 4 yıl vadeyle faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 70 bin TL’lik destek sağlıyoruz. Toplamda 100 bin liralık bir imkanla yeni iş fikirlerini destekliyoruz.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER