ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:42

Gır Gır’ın babası vefat etti


İzmir'in ünlü sanayicilerinden ve Göztepe Spor Kulübü'nün eski başkanlarından Tacettin Hiçyılmaz (86), geçen salı günü Çeşme ilçesindeki evinde hayatını kaybetti.

Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nü bitiren ve bir süre bu okulda öğretmenlik de yapan Hiçyılmaz, mütevazi atölyesinde Türkiye'nin yabancı patentli ilk çamaşır makinesini imal etti. Daha sonra adıyla özdeşleşen, "Gır Gır" adını verdiği mekanik halı süpürgesinin seri üretimine başlayan Hiçyılmaz, bu küçük aleti milyonlarca eve sokmayı başardı. "Gır Gır giren eve dırdır girmez" sloganıyla da ünlenen Tacettin Hiçyılmaz, 1979 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından, en çok vergi veren sanayici olarak ilan edildi. Politik sebeplerden dolayı Hiçyılmaz'a o yıl plaket verilmedi. Politikayla da ilgilenen ve bir süre eski Adalet Partisi il yönetiminde görev alan Hiçyılmaz, 1980'den sonra Turgut Özal'ın, milletvekili olması için yaptığı bütün ısrarlı teklifleri geri çevirdi.

Uzun yıllar hastalıklar yaşayan Hiçyılmaz, Çeşme Ilıca'daki evinde yatağa bağlı bir hayat sürüyordu. Meriç Yoldaş'la evlenen ve bir erkek, iki kız çocuğu olan Tacettin Hiçyılmaz, değişen teknolojik şartlar gereği Gır Gır'ın üretimine son vermiş, başka alanlardaki işlerini de oğlu Orkun Hiçyılmaz'a devretmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER