ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:38

Gençleştiren Babalar Günü hediyeleri


Erkeklerin bakım merakının son dönemde artması, Babalar Günü için yeni hediye seçenekleri sunuyor. Artık çocuklar, bu özel günde babalarına botoks ya da saç ekimi gibi uygulamaları hediye ediyor.
Saç, plastik ve estetik cerrahi alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan dermatoloji uzmanı Dr. Ekrem Civaş, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, erkeklerin, ameliyatsız işlemlerden en çok lazer epilasyonu tercih ettiğini, ikinci sırada ise halk arasında "botoks" olarak bilinen kırışıklık ve çizgi giderici nörotoksin uygulamalarının bulunduğunu söyledi.
Babalar Günü için hediye almak isteyenlerin estetik merkezlerinin kapısını aşındırmaya başladığını ifade eden Civaş, en çok aynı gün yapılabilen işlemlerin tercih edildiğini, bu konuda ilk sırayı botoks ve dolgu uygulamalarının aldığını, saç ekimi uygulamasının da büyük ilgi gördüğünü belirtti.
Botoks tercihinde eskiden hastaların yüzde 90'ını kadınların oluşturduğunu vurgulayan Civaş, şimdi bu oranın yüzde 70 kadın, yüzde 30 erkek olduğunu kaydetti.
Lazer epilasyonda ise erkeklerin taleplerinin oldukça arttığını dile getiren Civaş, lazer epilasyon yaptıran kadın ve erkek oranının yüzde 50 olduğunu bildirdi. Civaş, lazer epilasyonun erkeklere 50-800 lira arasında bir maliyetinin olduğunu belirterek, sakalını seyreltmek isteyen çok sayıda erkeğin epilasyon yaptırdığını ifade etti.
Botoks için fiyatların da kullanılan ürüne göre ve yapılacak bölgeye göre değiştiğinin altını çizen Civaş, erkek hastalar için bu fiyatın genellikle 400-500 lira arasında değiştiğini söyledi. Civaş, kolaltı terlemesini önlemek için uygulanan botoksun da erkekler arasında çok yaygınlaştığını, maliyetinin ortalama 600 lira olduğunu ifade ederek, bunun yanı sıra erkeklerin, yüzlerindeki benleri aldırma, dolgu yaptırma gibi işlemleri de tercih ettiklerini belirtti.
- "Saç ekimi 'in', vücut tüyleri 'out' oldu"
Civaş, ameliyatlı işlemler içerisinde ise en fazla yaptırılan işlemin saç ektirme olduğuna işaret ederek, "Bu devirde saç ekimi 'in', vücut tüyleri 'out' oldu" dedi. Piyasada saç ekim fiyatlarının 3 ile 9 bin lira arasında değiştiğine dikkati çeken Civaş, Türkiye'de bu işin en iyi yapıldığı yerin Ankara olduğunu söyledi.
- Arap erkekleri saçlarına düşkün
Türkiye'de estetik işlemlerin tümünde Avrupa'dan çok daha iyi uygulamaların yapıldığını, sağlık turizminin çok geliştiğini ifade eden Civaş, Avrupa ve Arap ülkelerinden çok sayıda insanın bu tür işlemler için Türkiye'yi tercih ettiğini kaydetti. Sağlık alanında en fazla İngiltere ve İtalya'dan turist geldiğini anlatan Civaş, bu ülkelerde estetik işlemlerin çok pahalı olduğunu belirtti. Civaş, tedavi için gelen Arap erkeklerinin en çok talep ettiği işlemin de saç ekimi olduğunu bildirdi.
- Erkekler "Türk kası"nı istemiyor
Estetik plastik cerrahi uzmanı Doç. Dr. Muhitdin Eski de erkeklerin ameliyatlı işlemler arasında saç ektirmeden sonra en çok tercih ettiği işlemin burun estetiği olduğunu ifade ederek, yağ aldırma operasyonlarının da erkekler arasında özellikle karın bölgesi için oldukça popüler olduğunu belirtti.
Eski, bu operasyonlardan sonra erkeklerin estetik anlamında en çok ameliyat masasına yattığı işlemler arasında göğüs küçültme ve kepçe kulak operasyonlarının yer aldığını anlattı.
Burun küçültmenin maliyetinin 4-6 bin lira arasında değiştiğini belirten Eski, kepçe kulak ameliyatlarının maliyetinin de ortalama 3 bin lira civarında olduğunu kaydetti.
Eski, yabancı erkeklerin ise en çok yağ aldırma, burun ameliyatı, yüz germe ve göz kapağı operasyonu yaptırdığını söyledi.
- "Estetik, tıp ve sanatla birleşmeli"
Estetik uygulamalarının yanlış yapıldığı takdirde istenmeyen ve geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğine dikkati çeken Civaş, şu uyarılarda bulundu:
"İşlem yapacak doktor, bu konuda deneyimli olmalı, kullanacağı ürünler ABD Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration-FDA) onaylı olmalı. Her işlem, her insan için uygun değil. Lazer, her kıl için uygun değil, botoks da her kırışıklık için uygun değil. Doktorun aynı zamanda sanatsal da bir yaklaşımı olmalı. Estetik, tıp ve sanatla birleşmeli."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER