ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:30

Genç girişimciler ihracattan umutlu


Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ekonomik krizin, Türkiye'nin ihracatını da olumsuz yönde etkilediğini ancak bunun sarsıcı boyutlarda olmadığını ifade etti.
     Değer, AA muhabirine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 Mart ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini değerlendirdi.
     Türkiye'nin ihracatının bu yılın Mart ayında, 2012'nin aynı ayına göre yüzde 0,3, ithalatının ise yüzde 0,6 azaldığını anımsatan Allıoğlu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yükseldiğini, dış ticaret açığının da azaldığını kaydetti.
     İhracattaki azalmanın, AB ülkelerindeki ekonomik krizin sonucu olduğunu ifade eden Allıoğlu, söz konusu kriz ortamında Türkiye'nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarının normal seviyelerde olduğunu söyledi.
     Dünyada ekonomik durgunluk yaşandığına dikkati çeken Allıoğlu, Türkiye'nin durumunun nispeten daha iyi olduğunu belirtti.
     Allıoğlu, yalnızca Avro Bölgesi'ndeki ülkelerde değil, dünyanın pek çok ülkesinde ithalat ve ihracatın düştüğünü ifade etti.
     Türkiye'nin ihracatta en büyük pazarı olan AB ülkelerinde uzun süredir devam eden krizin, doğal olarak Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini kaydeden Allıoğlu, söz konusu etkinin sarsıcı boyutta olmadığını, gerek Avrupa'daki kriz ve gerekse dünya ekonomisindeki durgunluk nedeniyle ihracat ve ithalattaki azalmanın bir süre daha devam etmesinin beklendiğini anlattı.
     "Kışa doğru toparlanma beklediklerini'' belirten Allıoğlu, "Bizim bu süre zarfında alternatif pazarlara girme çabamız yoğun şekilde devam etmeli. İhracat artışı için AB ülkeleri dışında daha fazla alternatif bulmamız şart" ifadelerini kullandı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER