ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:55

Geliri 1 doların altında fert kalmadı

Geliri 1 doların altında fert kalmadı


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de günde 1 doların altında geliri olan fert kalmadığını söyledi. Bakan Yılmaz, ekonomik büyümelerin yoksulluğu azalttığına dikkati çekerek, "2 dolar geliri olanlar yüzde 3’lerden binde 20’lere kadar düştü. Günlük 4,5 dolar geliri olanlar yüzde 30’larda geçen yıl yüzde 3,7’ ye geriledi. Türkiye geçtiğimiz 10 yılda büyüyerek gelirini de iyi dağıttı yoksulluğu azaltmayı başardı.” dedi.

Zafer Kalkınma Ajansı(ZEKA) ‘Sosyal Kalkınma ve Sosyal Altyapı’ mali destek programını, Korel Termal Otelde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katıldığı bir toplantıda açıkladı.

Toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, kredi derecelendirmede 20 yıl sonrada yatırım yapılabilir bir ülke kategorisine girdiklerini belirten Yılmaz, bunun Türkiye’nin son 10 yılına performansına verilmiş bir not olduğunu, Türkiye’nin yıllardır ekonomik krizlerle boğuşmasına rağmen, dünyada meydana gelen son krizi kendisinin yöneterek büyük bir başarıları elde ettiğini kaydetti.

Yılmaz, kalkınma ajanslarının isminin rastgele konulmadığını ifade ederek, “Kalkınmanın nimetlerini en geniş kesimlere de yaymalıyız. Dar gruplara sağlanan bir kalkınmanın kimseye faydası yok. Kucaklayıcı ve kapsayıcı bir kalkınma anlayışımız var. Olaylara daha bütüncül yaklaşmamız gerekiyor. Dünyada kalkınma bilgiyle oluyor. Bölgelerin röntgenini çekerek, hangi potansiyelleri, ve kendi üstünlüklerinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Küresel dünyada ‘küçük olsun benim olsun’ mantığı artık geçerli değildir. Firmalarda, bölgelerde bunu yaparsa yanlış olur. Yörelerin büyük potansiyelleri var. Devlet destek verirken, yapana destek veriyor. Biz hiç kimseye hatır gönül için kaynak veremeyiz. Kimin projesi uygunsa ona destek veriyoruz. Sonrasında bunu uygulama aşamasında izliyoruz.” diye konuştu.

Cevdet Yılmaz, kalkınmanın yerelden başladığının hatırlatarak, yerel kaynakları valiyi, belediye başkanını, il genel meclisini hepsi bir araya getirdiklerini, hep bir armoni içinde harekete geçirerek tek bir anlayış ve hedef birliğini geliştirdiklerini anlattı.

Yılmaz, ZEKA’nın 2013 yılında 44 milyon liralık bir bütçesi olduğunu hatırlatarak, ekonomik projeler yanında, sosyal kalkınma projelerine de ciddi destek verileceğini anlattı.

Toplantıda konuşan ZEKA Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, yaptığı konuşmada 26 Kasım 2011 günü başlayacak olan başvurularda toplam 9 milyon 800 bin lira bütçesi olan yeni mali destek programında proje başına 25 bin ile 200 bin lira arasında hibe desteği sağlanacağı belirtti. Yılmaz, öte yandan sosyal altyapı mali destek programının ise sosyal konularda yapılacak küçük ölçekli altyapı projelerin desteklenmesinin amaçlandığını, 7 milyon 500 bin lira bütçeye sahip olan programda proje başına 100 bin ile 500 bin arasında hibe desteği verileceğini anlattı. Özdil, başvuruların 25 Ocak 2013 saat 17.00’de sona ereceğini kaydetti.

ZEKÂ Yönetim Kurulu Başkanı Vali İrfan Balkanlıoğlu da, kalkınma ajanslarının somut başarılara imza attığını, bölgeler arasında gelişme farkını en aza indirmek, avantajlarını ortaya çıkarmak gibi bir hedefi olan ajanslar büyük çalışmalara imza attığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER