ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:29

"Geç gelmiş ama doğru bir karar"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararına ilişkin "Geç gelmiş ama doğru bir karar" ifadesini kullandı.
     Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz kararının geç gelen ancak doğru bir karar olduğunu belirterek, frene fazla basıldığını ifade etti.
     Geçen yıl Türkiye ekonomisi büyümesinin yüzde 2,2'de kaldığına dikkati çeken Çağlayan, iç talep daralırken, ekonominin net ihracat yoluyla büyüdüğünü bildirdi.
     Japonya, Avustralya, Güney Kore, Hindistan başta olmak üzere çok sayıda ülkenin ekonomilerini büyütmek için adımlar attığına işaret eden Çağlayan, Japonya Merkez Bankasının Kasım ayından bu yana politikalarını değiştirdiğini kaydetti.
     Çağlayan, Japonya'nın ekonomisini daha rekabetçi hale getirmek için Japon yeninin değerini yaklaşık yüzde 20 düşürdüğünün altını çizerek, Amerika, Japonya, Güney Kore, Meksika ve Türkiye'nin diğer rakiplerinin gaza bastığını belirtti.
     Bu ülkelerin nüfusunun artmadığını, Türkiye'nin her sene 1 milyon yeni kişiye iş bulmak zorunda olduğunu ifade eden Çağlayan, son bir yılda 1 milyon kişinin istihdam edilmiş olmasına rağmen ocak ayı işsizlik oranının yüzde 10,6'ya çıktığını vurguladı. Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Başka ülkeler hızlanmaya çalışırken, biz acı fren yaptık. Tamam yavaşlayalım ama bu kadar da sert fren yapmayalım. 2012'de ihracat artışı ile bunu fazlasıyla telafi ettik ama bu her zaman böyle olmaz. İç talebin katkısı olmadan olmaz. Bakın, dünyada iki türlü ülke var. Birinci tip ülke grubu 2008 dünya krizi sonrası kemer sıkan, ekonomiyi baskılayan ülkeler. Bunlara en güzel örnek Avrupa ülkeleri. Borçlarını ödeyebilmek için kemer sıkıyorlar. Yani harcamaları kısıp, frene basıyorlar. Sonuç, 'işsizlik, siyasi krizler ve fakirlik'. Oysa diğer ülkelere bakın, yani 2008 krizi sonrası gaza basan ülkelere. Merkez bankası başkanları açıklama yapıyor, 'Benim en büyük hedefim ekonomiyi büyütmek ve işsizliği düşürmek, işsizlik yüzde 6'nın altına düşene kadar ben gaza basacağım' diyor."
    
     -"Bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesini bekliyorum"-
    
     Çağlayan, Merkez Bankasının bugün yaptığı faiz indirimi ile doğru bir adam attığını ifade ederek, bu faiz indiriminin, banka kredilerinin maliyetlerini de düşürmesi gerektiğini bildirdi.
     Yatırım yapacak şirketlerin finansman maliyetlerinin aşağı çekilmesi gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, ''Biz bu teşvik sistemini, şirketlerimiz bankalardan kredi kullanamasın diye hazırlamadık. Şimdiye kadarki en kapsamlı, en detaylı teşvik paketi yürürlükte. Ama bakıyorsunuz banka kredi maliyetleri yeni yatırımları zorlaştırıyor. Dolayısıyla ben önce bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesini, ardından da TCMB'nin yeni faiz indirimlerine gitmesini bekliyorum" ifadesini kullandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER