ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:38

"GDO'nun varlığının kesinlik kazandığı" iddiasına cevap

"GDOnun varlığının kesinlik kazandığı" iddiasına cevap

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından iddilara cevap geldi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından, "Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı-Ekopaket" ürünü hakkında, bir internet sitesinde yer alan 'GDO'nun varlığının kesinlik kazandığı' iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, kesin sonucun firmanın itirazı halinde yapılacak şahit analiz sonucu ile ortaya konulacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ​bir internet sitesinde "Yine Milupa yine GDO" başlıklı bir haberin yer aldığı belirtilerek söz konusu haberdeki, "Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı-Ekopaket" isimli üründeki GDO varlığının kesinlik kazandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Gıdalara yönelik denetimlerde kontrol görevlilerince iki takım numune alındığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Birinci takım numunenin muayene ve analizi, Bakanlığımızca belirlenen laboratuvarda yapılmakta ve ikinci takım olan şahit numune, itiraz hakkı için muhafaza edilmektedir. Gıda işletmecisi, birinci takım numuneye ait muayene ve analiz raporu sonucuna, tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç yedi gün içerisinde itiraz edebilmekte ve itiraz durumunda şahit numunenin muayene ve analizi Bakanlığımızca belirlenen laboratuvarda tekrar yaptırılmaktadır. Şahit numuneye ait muayene ve analiz rapor sonucu kesin olup verilecek karara esastır.

Bakanlığımızca yürütülen rutin piyasa denetimleri sırasında Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı - Ekopaket 500 gr (Parti No: 09.06.2015) ürününden alınan numunenin ilk analizi sonucunda yüzde 0,1'in altında (binde bir) GDO varlığı tespit edilmiştir. Yürürlükte bulunan mevzuat gereği ilgili firmanın şahit numune hakkını kullanma süreci bugün itibarıyla başlatılmış olup en geç yedi gün içerisinde itiraz hakkını kullanabilecektir. Ancak bahse konu internet sitesinde yer alan haberde belirtilen 'GDO'nun varlığının kesinlik kazandığı' iddiası gerçeği yansıtmamakta olup kesin sonuç firmanın itirazı halinde yapılacak şahit analiz sonucu ile ortaya konacaktır."

Açıklamada ayrıca, şahit numune analiz süreci sonuçlanana kadar söz konusu parti numaralı ürünün yediemine alınarak satışının engellenmesi konusunda ülke genelinde her türlü tedbirin alındığı da ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER