ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 16:13

Gazze'de protesto

Gazze Şeridi'nde, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun bazı Filistinli ailelere yaptığı yardımları sonlandırması protesto edildi.


Gazze'deki UNRWA merkez binası önünde bir araya gelen onlarca Filistinli aile, "Çocuklar okuyamıyor", "Yeter artık!", "Yardımların kesilmesi çocukların hayatını etkiliyor", "UNRWA'nın umursamazlığını kınıyoruz" yazılı pankartlar açtı.

Protestocu gruptan Sami el- Assami, yardımların durdurulması kararının bir an önce geri çekilmesi çağrısında bulunarak, UNRWA'nın söz konusu kararını geri çekmemesi durumunda çeşitli eylemler yapacaklarını bildirdi. Kurumun Filistinli mültecilere karşı sorumluluğu olduğunu belirten Assami, yardımların devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Assami, "Kurum yaklaşık 35 bin Filistinli mülteci ve tutukluların ailelerine yardım ediyordu. Şimdi ise yardım programını durdurdular. Burada çalışan binlerce Filistinli ise işsiz kaldı. Yardımların durdurulması siyasi bir karar" diye konuştu.

Gazze Şeridi'nde işsizlik oranının yüzde 45 civarında olduğu ve 140 bin kişinin ise işsiz olduğu bildirildi.

Yardımların kesilmesi hakkında UNRWA'dan herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak kurum daha önce ekonomik sıkıntılardan dolayı Filistinli Mültecilere yapılan yardımların kesileceğini duyurmuştu.

UNRWA, 1950 yılından beri İsrail'in saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan Filistinli sığınmacılara eğitim, sağlık, kamp ve diğer sosyal yardım imkanları sağlıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER