ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:13

Gazprom'dan Süper Lig hakemine marka uyarısı

Gazpromdan Süper Lig hakemine marka uyarısı


Rus milyarder Abramoviç'in sahibi olduğu dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Gazprom, İzmir'deki Gazpro Doğalgaz'a isim benzerliği yüzünden ihtarname gönderdi.

Gazpro'nun kurucusu, Spor Toto Süper Lig hakemlerinden Adil Sinem, ihtarnameyi görünce şok olduğunu belirterek "Profesyonel gaz isminin kısaltılmışı olarak şirketin ismini Gazpro koydum. Şirketin ismini değiştirmek maddi olarak beni de yıpratacak. İnsanlar bu markaya alışmıştı. İnternet sitesini de biliyorlardı. Bu yüzden benim açımdan kötü olacak. Şirketin ismini değiştirmeden önce TPE'nin itirazı değerlendirip karara bağlamasını bekleyeceğim." dedi.

Adil Sinem, 2012 Ocak ayında İzmir'de Gazpro Doğalgaz Mühendislik adında bir şirket kurdu. Haftasonu yardımcı hakem olarak görev yapan Sinem, haftaiçi de şirketiyle ilgilendi. Şirketi kurduktan kısa bir süre sonra Türk Patent Enstitüsü (TPE)'ne marka tescili için başvurdu. Başvuru TPE tarafından hukuki açıdan incelendi ve bir problem olmadığı görüldü. Ardından bültende yayınlandı. Sonrasında Gazprom şirketinin Türkiye'deki avukatı Galip Murat Selçuk, Adil Sinem'in ev adresine ve iş yeri adresine isim benzerliği nedeniyle şirket ismi ile nternet sitesini 1 Mayıs'a kadar değiştirmesi için ihtarname gönderdi. İhtarnamede şu ifadelere yer verildi:

"Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo Gazprom'a ait olan Gazprom markası Türk Patent Enstitüsü'nde (TPE) 143843 kayıt ve 2003/25392 başvuru numarasıyla ve ayrıca Uluslar arası Markalar Sicili'nde de 807841 kayıt numarasıyla tescillidir. Müvekkil şirket küresel anlamda lider bir enerji şirketidir. Müvekkil şirketin küresel doğalgaz rezervlerindeki payı yüzde 18, Rus doğalgaz rezervlerindeki payı yüzde 70'tir. TPE'nin web sitesinde yaptığımız araştırma sırasında Gazpro Doğalgaz Mühendislik İklimlendirme Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin 434815 kayıt ve 2012/17632 başvuru numarasıyla TPE'ye başvurduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Adil Sinem'in sahibi olduğu Gazpro Doğalgaz http://www.gazproizmir.com adresinden doğalgaz mühendislik hizmetlerine ilişkin reklam yapmaktadır. Gazpro Doğalgaz müvekkil şirketin markasının neredeyse aynısı olan bir marka için TPE'ye başvurmuş bulunmaktadır. Gazpro Doğalgaz, ünvanında, web sitesinde, isim levhasında, pazarlama ve reklam belgelerinde müvekkil şirketin marka ve logosuyla aynı marka ve logoları kullanmaktadır. Müvekkil şirketin tescilli markasıyla neredeyse aynı bir markayı kullanan muhatapın pay sahibi olduğu Gazpro Doğalgaz müvekkil şirketin marka hakkına tecavüz etmektedir. Müvekkil şirket en geç 1 Mayıs 2013 tarihine kadar muhataptan Gazpro Doğalgaz'ın ünvanını değiştirilerek müvekkil şirketin marka hakkına tecavüzün sona ermesi için gerekli genel kurul kararını alarak İzmir Ticaret Sicili'ne tescil ettinmesini talep etmektedir. Eğer, muhatap müvekkil şirketin taleplerini burada verilen süre içinde gereği gibi yerine getirmezse; müvekkil şerkiten halihazırda mevcut hiçbir hakkına halel gelmeksizin muhatapa karşı kanunen hak sahibi olduğu tüm hukuki yollara başvuracağını ihtar ederiz."

TPE İTİRAZI DEĞERLENDİRECEK

İtiraz nedeniyle TPE'nin Gazpro markasını yeniden inceleme ve değerlendirme komisyonuna gönderdiğini anlatan yardımcı hakem Adil Sinem, 7 ay içerisinde itirazın değerlendirilip karar bağlanacağını söyledi. İsmi koyarken Gazprom şirketine benzerliği olsun gibi bir düşüncesi olmadığını belirten Sinem şöyle konuştu:

"Profesyonel gaz isminin kısaltılmışı olarak şirketin ismini gazpro koydum. İhtarnameyi görünce şok oldum. Şirketin ismini değiştirmek maddi olarak beni de yıpratacak. İnsanlar bu markaya alışmıştı. İnternet sitesini de biliyorlardı. Bu yüzden benim açımdan kötü olacak. Şirketin ismini değiştirmeden önce TPE'nin itirazı değerlendirip karara bağlamasını bekleyeceğim." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER