ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 19:42

Gaziantepli işadamlarından Habur tepkisi


Irak'a mal gönderen Gaziantepli firmalar, Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntılardan dolayı mağduriyet yaşıyor. Suriye’deki gelişmelerin Ortadoğu ülkelerine açılımda Habur’u önemli bir hale getirdiğini belirten Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, sınırdaki geçişlerde iş adamlarının yaşadıkları sıkıntıların acilen çözülmesi gerektiğini söyledi. Kapılardaki aksaklığın kendilerine zarar verdiğini kaydeden Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan, Türkiye’nin gümrüklerinde yaşanan aksaklıkların ihracatçılar açısından çok büyük sıkıntı olduğunu belirtti.

    Habur’da yaşanan sıkıntıların Türkiye’nin ihracatına olumsuz etki oluşturduğunu kaydeden GTO Başkanı Eyüp Bartık, “Bölgenin Irak ve Irak üzerinden Ortadoğu ülkelerine ihracatını olumsuz etkilemektedir. Bu durum işadamlarımızın ve ihracatçılarımızın sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Habur’da muhtelif zamanlarda meydana gelen sıkıntılar ve uzun beklemeler ilgili olarak girişimlerimizi en üst düzeyde sürdürüyoruz. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefleyen ülkemiz başta Habur olmak üzere sınır kapılarındaki sorunlara köklü çözüm getirmelidir.” dedi.

    Kapılardaki aksaklığın kendilerine zarar verdiğini kaydeden GAPGİAD Başkanı Akın Çalışkan, "Üretimi artan ülkemiz ve şehrimiz için iç pazarlar kadar dış pazarlar da büyük önem arz etmektedir. Özellikle Irak pazarı Gaziantep için hayati önemdeyken gümrük kapılarındaki sıkıntılar üreticimizi çok zor durumda bırakmaktadır. Üretmiş olduğumuz bazı gıda mallarının bozulmasına, verilmiş olan sözlerin tutulmamasına sebep olmaktadır. Dünyada güven çok önemli iken bu durum bizim güvenimizi sarsmaktadır. Üretici olarak biz burumdan çok rahatsızız." şeklinde konuştu. Gümrüklerde yaşanan bu olayların ihracatçılar açısından çok büyük sıkıntı olduğunu belirten Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Biran önce bu sorunun aşılması gerekir. Aksi takdirde işadamlarımızın dünyadaki rekabet gücü sıfırlanmaktadır. Dünya pazarında yeni yeni yer almaya başlayan Türk işadamlarının önü bu şekilde kesilmemelidir. 2023’te 500 milyon dolar ihracatı hedeflerken bu tür yapısal sorunlar ortadan kaldırılmalıdır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER