ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 16:17

Gaziantepli işadamlarına Tacikistan’a yatırım daveti


Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farruh Şaripov, Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği’ni (GAPGİAD) ziyaret etti. Tacik basınına göre büyükelçi, Gaziantepli işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Şaripov ülkesinde enerji, tekstil, tarım ve diğer alanlardaki yatırım projeleri hakkında bilgi verdi. Büyükelçi ayrıca, sebze ve meyvelerden çeşitli ürünlerin üretilmesi, mermer ve granit üretimi gibi sektörde ortak tesisleri kurmak istediklerini belirtti.
Gaziantepli işadamları ülkesine yatırıma davet eden Tacik Büyükelçi, çimento fabrikası, inşaat malzemeleri üreten tesislerin inşaatı için yabancı yatırımcı beklediklerini söyledi. Büyükelçi Şaripov, yabancı yatırımcılar için her türlü kolaylığın sağlanacağını ifade etti.
Ülkelerinin maden, su kaynakları ve pamuk açısından çok zengin olduğunu ifade Tacik Büyükelçisi, işçi anlamında ülkelerinde her hangi bir sıkıntının olmadığını söyledi. Büyükelçi Şaripov, “Devlet olarak önemli enerji yatırımları düşünüyoruz. Fakat tecrübe ve finans anlamında sıkıntılarımız var. Bu bakımdan Türk işadamlarını çok karlı bir pazar olan Tacikistan’da görmek istiyoruz” diye konuştu.
Edinilen bilgilere göre 4 ayda Tacikistan’a 10 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER