ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 13:56

Gaziantep’in sanayi elektrik tüketimi arttı

Gaziantepin sanayi elektrik tüketimi arttı


Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, elektrik tüketiminin ekonomideki büyümenin ve canlılığın en önemli göstergelerinden birisi olduğunu belirterek, "Gaziantep'in ocak-şubat 2013 döneminde toplam sanayi elektrik tüketimi ortalaması yüzde 18 arttı." dedi.

Konukoğlu, GSO Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Gaziantep ekonomisini değerlendirdi. Gaziantep ihracatının bu yılın şubat ayında yüzde 1,2 oranında artarak uzun yıllardan sonra düşük bir artış gerçekleştirdiğini belirten Konukoğlu, buna rağmen Ocak-Şubat 2013 döneminde ihracatlarının yüzde 14,3 oranında artarak ve en fazla ihracat yapan altıncı il konumunu koruduklarını anımsattı, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 103 olduğuna dikkati çekti.

Bildirge veren işyeri sayısının ocak-kasım dönemi ortalamasının yüzde 13 artışla 26 bin 410 olduğunu, sigortalı sayısının yüzde 20 artışla 215 bin 530 olduğunu bildiren Konukoğlu, verilerin geç olarak açıklandığını hatırlatarak, "Şu anda sigortalı sayısı gayri resmi rakamlara göre, 230 bine ulaştı." diye konuştu.

Elektrik tüketiminin, ekonomik büyümenin ve canlılığın en önemli göstergelerinden birisi olduğunu vurgulayan Konukoğlu, ocak-şubat 2013 döneminde Gaziantep’in toplam sanayi elektrik tüketimi ortalamasının yüzde 18 arttığına işaret etti. "Demek ki iç piyasada bir hareketlilik var veya ihracatçı stok hazırlığı yapıyor" diyen Konukoğlu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki genel elektrik tüketim artış oranının, kentin toplam sanayi elektrik tüketim artışının altında kaldığını kaydetti. "Şehirdeki sanayi, organizeden daha çok büyüyor. O da organizede yer olmadığından dolayı sanayici, şehirdeki eski tesisleri yenileyerek tekrar devreye alıyorlar." değerlendirmesini yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER