ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 15:46

Gaziantep-Erbil arası uçak seferleri başlıyor

Gaziantep-Erbil arası uçak seferleri başlıyor


Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Irak Zagros Air’in 15 Eylül’den itibaren Gaziantep’ten Erbil’e haftanın iki günü tarifeli uçak seferi düzenleyeceği yönünde bilgi aldıklarını ifade etti. Bartık, Gaziantep ile Erbil arasında karşılıklı uçak seferleri başlamasının Gaziantep, bölge ve ülke ekonomisi için önemli bir gelişme olduğunu ve ticari ilişkilere önemli katkı sağlayacağını söyledi.

        GTO Başkanı Eyüp Bartık, yaptığı açıklamada, hızlı ulaşımın ticaretin gelişmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Irak Zagros Hava Yolları tarafından Gaziantep-Erbil arasında tarifeli uçak seferleri düzenlenmesiyle bundan böyle iş adamlarının ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağını kaydeden Bartık, bu sayede bölgedeki işadamları ile çok daha kolay bir şekilde bir araya geleceklerini vurguladı.

        Ocak-Temmuz 2013 döneminde bölgede Irak’a 2 milyar 563 milyon dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Bartık, "Irak'ın bölge ihracatındaki payı yüzde 48’in üzerinde. Bu ülkeyle var olan ticaret hacmimizi daha arttırmayı planlıyoruz. Irak Havayolları tarafından Gaziantep Erbil hattında gerçekleştirilecek uçak seferleri ticari ivmeye, önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz." dedi.

        Irak Zagros Havayolları tarafından Gaziantep-Erbil arasında uçak seferleri düzenlenmesinin Gaziantep ile ülke ekonomisini yakından ilgilendirdiğine değinen Bartık, atılan adımın bölge ekonomisi için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

        Bu sayede iki bölge iş adamlarının ilişkilerinin daha da kuvvetleneceğini açıklayan Bartık şunları kaydetti: "Uçak seferleriyle çok daha süratli bir ulaşım sağlanacak ve bölgedeki iş adamları çok daha kolay bir şekilde bir araya gelecek. Bölgede yapılan Irak’ın yüzde 48’inin Irak’a yapıldığı dikkate alındığında seferler bölgenin sanayisini canlandıracak ve bölgeye çok faydalar sağlayacak. Ulaşım imkanlarının yeterince iyi ve hızlı olmaması, kara yolunda ve sınırda yaşanan gecikmelerin fazla olması nedeniyle iş adamlarımız çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu durum, Gaziantep'in sahip olduğu, sanayi ve ticaret potansiyelini yeterince değerlendirmesini engellemekte ve o pazardaki etkinliğimizin başkalarının eline geçmesine neden olmaktadır. En çok ticaret yaptığımız ülke olan Irak ile ulaşım imkanlarının iyileştirilmesi ve hızlanması açısından Gaziantep-Erbil arasında haftanın iki gün karşılıklı sefer düzenlenmesi oldukça önem arz ediyor."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER