ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:50

GAZ minivanlar satışa sunulacak

GAZ minivanlar satışa sunulacak


Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Nijni Novgorod’da bulunan GAZ otomobil fabrikasının minivan modelleri ile ilgili seri üretimin açılışını yaptı.

Dünya Ticaret Örgütü üyeliği çerçevesinde yerli otomobil üreticilerine destek sağlayacaklarını kaydeden Medvedev, uluslararası yükümlülükleri yerine getirmek için bunun zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Rusya otomobil devi GAZ Group Rus mühendisler tarafından geliştirilen GAZelle NEXT ticari araçlarının üretimine başladı. GAZ Group yeni model ticari araçların üretimi için yaklaşık 5 milyar ruble (160 milyon dolar) yatırım gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamada 2013’te 22 bin araç üretileceği, satış fiyatının da 700 bin ruble (22 bin 500 dolar) civarında olacağı belirtildi.

GAZelle NEXT sahipleri yeni güvenlik sistemleri, 20 bin kilometreye kadar servis garantisi, 3 yıl ya da 150 bin kilometre garanti dönemi ve maksimum verimde büyük bagaj kapasitesinden yararlanacak.

Ocak-Mart 2013 döneminde benzer sınıftaki araçlardan 616 bin 770 adet satıldı. Mart ayındaki satışlarda ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düşüş görüldü.

Avrupa İşletmeler Birliği (AEB) Otomobil Üreticileri Komitesi Başkanı Joerg Schreiber’a göre Rusya’da ilk 3 ay için ticari araç satışlarında güçlü bir momentum yok. Uzun süren kış aylarının bunda etkili olabileceğine değinen Schreiber, “Bahar mevsimi ile canlanma bekliyoruz. İkinci çeyrekteki artış satışlarda ivme oluşturabilir.” öngörüsünde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER